Joaozinho, az egyetlen Afrikából származó szociális munkás a pécsi hajléktalanokért dolgozik

2012. február 25. szombat 18:54

Joaozinho, az egyetlen Afrikából származó szociális munkás a pécsi hajléktalanokért dolgozik

A Nyugat-Afrikában található Bissau-Guineából a pécsi Támasz Alapítványhoz vezetett Napirana Joaozinho életútja. Az 1984 óta hazánkban élő szociális munkás szülőhelyétől többezer kilométerre, Pécsváradon alapított családot. Mint munkatársunknak elárulta, nem akadt gondja a beilleszkedéssel, sem pedig az időjárással, a hideget ugyanis jobban kedveli, mint a hőséget.

Bár a Pécsi Tudományegyetem egyes karaira csak úgy özönlenek a külföldi hallgatók, a szociális munkás képzés közel sem nevezhető a más országokból hozzánk érkező fiatalok közkedvelt célpontjának. Nem úgy Napirana Joaozinho esetében, aki a távoli Bissau-Guineából költözött hazánkba, hogy kitanulja a szociális segítő szakma csínját-bínját.

Névjegy

1964-ben született Bissau-Guineában. 1984 óta él Magyarországon, 1988 óta magyar állampolgár. Vegyész és szociális munkás képesítéssel rendelkezik.
Folyékonyan beszél portugálul, magyarul, franciául, spanyolul és az afrikai keveréknyelvnek számító kreolul.
Jelenleg Pécsváradon él feleségével. Két nagylánya van, az orvosnak tanuló Viktória huszonkét éves, a tizenkilenc esztendő Linda pedig kommunikáció- és médiatudomány szakra jár.

- Elsőként az akkor Szovjetunióhoz, ma Azerbajdzsánhoz tartozó Bakuba mentem, ám ott nem éreztem jól magam - idézte fel a vegyész végzettséggel is rendelkező szociális munkás, aki bár kiválóan beszél magyarul, az afrikai emberekre jellemző akcentussal formálja a szavakat. - Mielőtt Magyarországra költöztem volna, többször is jártam az országban és azt láttam, hogy a többi kommunista államhoz képest nagyobb a szabadság, az emberek pedig barátságosak.

Joaozinho végül húszévesen, 1984-ben költözött hazánkba, hogy aztán az érettségi különbözeti vizsga elvégzése után a Pécsi Tudományegyetem szociális munkás képzésére iratkozzon be.

- Olyan típus vagyok, aki szeret másokon segíteni. Sokan mondják, hogy a szegények azért kerültek ebbe a helyzetbe, mert lusták, holott ez a többségükre egyáltalán nem igaz. Sajnos, napjainkban nagyon könnyen le lehet csúszni, önhibán kívül is.

Joazinho - mint mondja - nagyon szeret városunkban élni és az elmúlt hetekben jellenmző téli hideg sem szegte kedvét.

Néhány szó Bissauról

Bissau-Guinea Afrika egyik legkisebb állama a nyugati parton Szenegál és Guinea között, melynek felségterületéhez tartoznak a Bijagos-szigetek is.
Több nemzetközi szervezetben is tag: ENSZ, Afrikai Unió (UA), Portugál Nyelvű Országok Közössége (CPLP), Hivatalosan Portugál Nyelvű Afrikai Államok Szövetsége (PALOP), Latin Unió, Nyugat-afrikai Gazdasági Tömörülés (CEDEAO), Frankofónia, Portugál Gyarmatok Szövetsége.
A Föld legszegényebb országai között tartják számon.
(Forrás: Wikipédia)

- Sokan megkérdezik, hogy fázom-e. Ilyenkor azt mondom, huszonnyolc év alatt hozzászoktam az időjáráshoz. Sőt, kifejezetten szeretem a hideget, az ellen ugyanis lehet védekezni, a meleg ellen viszont csak sokkal nehezebben - fogalmazott.

Úgy tudja, az országban egyedül ő dolgozik afrikaiként a szociális szakmában. Ennek ellenére a kollégái és a kliensek is (Joazinho esetében a hajléktalanok) könnyen elfogadták. Ennek oka az lehet - véli -, hogy minden ember felé nyitott.

- Komolyabb atrocitás sem ért, mióta Magyarországra jöttem, az viszont természetes, hogy az utcán néha megnéznek, de ez egyáltalán nem sértő számomra.

Szülőhazájáról azt mesélte, Bissau-Guinea ásványkincsekben rendkívül gazdag, az emberek jelentős része mégis komoly szegénységben él - éppen ezért ott is bőven elkél a segítség.

- Fónai Lászlóval, a Támasz Alapítvány kuratóriumi elnökével évekkel ezelőtt jártunk Bissauban, sajnos azonban a kint töltött három hét kevés volt ahhoz, hogy látványos eredményt érjünk el. De, ami késik, nem múlik. Szeretnék segíteni az ottani szegényeken is, leginkább munkahely-teremtéssel.

Joazinho, miután visszatért Magyarországra, megalakította az Afrikai Gyerekekért Alapítványt, a napokban pedig a Budapest-Bamako rali (amely idén Bissauban ért célba) egyik versenyautóján juttatott el ötvendoboznyi ruhát szülőhazájába. 


Képünkön: Napirana Joaozinho.

Palotás P.