Interjú az új Forrásház-vezérrel

2010. november 15. hétfő 18:59

Interjú az új Forrásház-vezérrel
November elején mutatkozott be a nyilvánosság előtt Sándor Zsolt, a Tettye Forrásház vezérigazgatói jogkörrel felruházott új vezetője. A társaság operatív feladatait ellátó szakembert a várható vízdíjemelésről, és a SUEZ-zel küszöbön álló megegyezésről is kérdeztük.

- Ön a vezérigazgatói jogkörrel felruházott, a napi operatív tevékenységért felelős cégvezető. Mit is jelent ez a gyakorlatban?
-
A cég napi ügyeit koordinálom, vagyis mindent, amely a Tettye Forrásház tevékenységi körébe tartozik. Ez tehát „klasszikus" cégvezetést jelent. A legfontosabb számomra, hogy - a szakmai követelmények és hatósági előírások betartása mellett - megfeleljünk a városvezetés elvárásainak, vagyis, hogy a pécsiek elégedettek legyenek a szolgáltatással, egyúttal nyereséget termeljünk a város számára.

- Az operatív igazgatás mellett még ott a  háromfős igazgatóság, amely a legfontosabb - stratégiai - kérdésekben illetékes. Hogyan kell elképzelni ennek a testületnek a tevékenységét?
-
Az elmúlt egy év bebizonyította, hogy szükség van egy olyan csapatra, amely csak azzal foglalkozik, hogy a Tettye Forrásház sikeres és nyereséges cég maradjon a jövőben is. Az Igazgatóság felügyeli és irányítja a cég meghatározó jogi, szakmai és gazdasági manővereit. Hogy ez a továbbiakban is olyan sikeresen történjen, mint eddig, az egyeztetések rendszeresek, napi szintűek.

- Komoly kritikát kaptak azért, mert jelentős mértékben csökkent a Forrásház munkatársainak létszáma (350-ről 280 főre). Mi volt a leépítés oka?
-
Úgy gondolom, hogy nem beszélhetünk „jelentős csökkenésről", tömeges létszámleépítésről pedig semmi esetre sem. Az eddigi elbocsátások elsősorban a korábbi cégvezetést érintették: a szükségtelen, ilyen-olyan vezetői beosztásokat szüntettük meg. A szakmai dolgozók létszáma lényegében változatlan. Emiatt ma a Tettye Forrásház működése évente 1-1,5 milliárd forinttal kevesebbe kerül, mint korábban a Vízműé. Azaz, ennyit tudtunk megspórolni a városnak. Azt is mondhatnám, ennyibe kerültek az előző vezetők Pécsnek.

- Bemutatkozó sajtótájékoztatóján elhangzott, hogy az ISPA-beruházáshoz kapcsolódó, mintegy 350 millió forintos amortizációs költséget valamilyen mértékben bele kell építeni a vízdíjakba. Mire számítsunk?
-
A Pécsi Vízmű idején hozott hibás döntések, illetve az ISPA-beruházásokat korábban jellemző kaotikus helyzet eredményezi mindezt. Reálisan 11-13 százalék közötti, vagy ennél akár magasabb tarifanövekedés is indokolt lenne ebben a helyzetben, ám a városvezetés határozott elvárása, hogy a szükséges díjemelések nem lehetnek kétszámjegyűek. Most tehát azon dolgozunk, hogy más megoldást találjunk az amortizációból eredő költségeink csökkentésére.

Névjegy

- Okleveles építőmérnökként végeztem a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen és ugyanott szereztem vízépítés, vízellátás-csatornázás szakirányban szakmérnöki oklevelet. Több mint 10 éve dolgozom a vizes szakmában, vezérigazgatói kinevezésem előtt a Tettye Forrásház Zrt. műszaki igazgatójaként láttam el szakmai feladatot a pécsiek szolgálatában - felelte szakmai karrierjét firtató kérdésünkre Sándor Zsolt.

- A több tízmilliárdos városi víziközmű-vagyon állagmegőrzése is sokba kerül, ami szintúgy növeli a működési költségeket. Mennyivel?
-
A vagyon rekonstrukciójára fordítható keret nem éri el az évi egymilliárd forintot. Ami a teljes víziközmű-vagyon újraelőállításához kell évente - ennek a kétszeresét is meghaladhatja. Fontos tehát az átgondolt, tudatos és következetes rekonstrukciós tevékenység, melyhez a szükséges pénz egy része a működés hatékonyságának növelésével megteremthető.

- Az elképzelések szerint a Forrásház szolgáltatási területéhez nemrég csatlakozott települések részvényesekké válnának a vállaltban. Így lesz?
-
Annyiban igen, hogy a mi célunk elsősorban nem a terjeszkedés, hanem az, hogy megfelelő minőségű vízzel lássuk el a bennünket megkereső és betársuló településeket. Mi - nem titkoltan - a pécsi érdekeket képviseljük, ennek szellemében kötünk szerződéseket is. Azaz, Pécs érdekei semmi esetre sem sérülhetnek a jövőben sem.

- A hírek szerint megszületett az elvi megegyezés a Forrásház és a SUEZ között. Mi az igazság, és mit jelent ez a Forrásházra nézve?
-
A hír nem alaptalan. A részleteket azonban később szeretnénk a nyilvánosság elé tárni, a tárgyalások végleges lezárultával. Annyit azért elárulhatok, hogy minden előzetes várakozást és kalkulálgatást felülmúló sikerre lehet számítani.

H. L. B.