Innovációs elismerést kapott a pécsi erőmű biomassza-blokkja
2014. április 02. szerda 12:23
A Magyar Innovációs Szövetség dicséretében részesült a Pannonpower pécsi erőművének tavaly átadott, bálázható lágyszárú mezőgazdasági melléktermékekkel fűtött blokkja. A baranyai megyeszékhelyet megújuló eredetű, zöld távhővel ellátó technológia a nagydíjak után a legrangosabb elnyerhető kitüntetést kapta.
Kövér László házelnök és Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter adták át a Magyar Innovációs Szövetség 2013-as nagydíjait. A Szövetség hitvallása szerint az elismerést olyan vállalatok kaphatják, amelyek a legnagyobb jelentőségű, legtöbb hasznot hozó beruházást valósították meg. A díjak odaítélésekor a gazdasági előnyök mellett szempont a fejlesztés műszaki újdonsága és társadalmi haszna is. Ennek szellemében a benyújtott pályázatokat ebben az esztendőben is a hazai kutatóintézetek és az élenjáró cégek vezetőiből összeállított kuratórium bírálta el.
A Pannonpower-társaságcsoport nevében pályázó Pannon-Hő Kft. a mezőgazdasági eredetű biomassza hasznosításán alapuló, 35 MW-os erőművi blokk építésével és a kapcsolódó beruházásokkal került be a legjobbak közé. A 24 milliárd forintos beruházás alapját egy technológiai transzfer adta: a Magyarországon egyedülálló, négyhuzamú, rezgő-rostélyos lágyszárú biomassza-tüzelésű kazán dán technológiával épült fel. A berendezés helyi viszonyokhoz adaptálása azonban számos műszaki fejlesztést és helyi innovációt igényelt, amelyet a Pannonpower és alvállalkozóinak szakemberei hajtottak végre. Az újítások révén javult a kazán hatásfoka, nőtt a teljesítménye és a termelési rugalmassága, illetve bővült a felhasználható tüzelőanyag-portfólió is.
A biomassza-kazán emellett jelentős gazdasági és környezetvédelmi előnyöket is hozott, piacot teremtve az eddig hasznosítatlan mezőgazdasági melléktermékeknek, és a széndioxid-semleges működésnek köszönhetően csökkentve az üvegházgáz-kibocsátást.
A bíráló kuratórium az elismerés indoklásában kiemelte: „A Pannonpower projektjének megvalósulásával egy olyan energiatermelési modell született meg, amely megfelelő feltételek teljesülése mellett az ország más pontján és akár kisebb méretben is megvalósítható, és amelynek előnyei így többszörösen kiaknázhatók."
A Pannonpower 2005 után most másodszor került a leginnovatívabb cégek exkluzív klubjába, akkor a faapríték-tüzelésű, fluidágyas technológiájú kazán a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara innovációs díját nyerte el.
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Magáénak hazudta a talált tárcát egy...
- Orbán Balázs Pécsett: katasztrofális...
- Eltűnt egy 16 éves lány Pécsről,...
- Tragédia az M6-os baranyai szakaszán:...
- Elismerést vehetett át a Pécsi...
- Döntött az Országgyűlés: kilépünk a...
- Motorosok és biciklisek lesznek a...
- Újabb baranyai drogdílert kaptak el a...
- Ennyi volt: leállnak a pogányi...
- Késéssel közlekednek a vonatok a...