Igent mondtak a kórházi integrációra

2009. június 18. csütörtök 13:19

A megyei önkormányzat közgyűlése vita után ugyan, de jóváhagyta ma azt az előterjesztést, amely szerint a jövő év elejétől a Baranya Megyei Kórház feladatai átkerülnek a PTE berkein belül működő egészségügyi rendszerbe. Az átszervezés kapcsán várhatóan létszámleépítésre is sor kerül - ennek mértéke viszont kérdéses.

A megyei közgyűlés mai legfontosabb napirendi pontja a Pécsi Tudományegyetemmel kötendő integrációs együttműködési megállapodás elfogadása volt. A képviselők elé kerülő előterjesztés szerint az egyetemmel történt egyeztetések után jött létre az a megállapodás-tervezet, amely szerint a megyei kórház jelenlegi feladatait határozatlan időre a PTE venné át 2010. január elsejétől (azzal a kikötéssel, hogy a szerződést tizenöt évig egyik fél sem mondhatja fel).

Mindez azt jelenti, hogy a megye a kórházi ingatlan tulajdonosa marad, s az eddig a megyei intézmény és klinikai rendszer között meglévő párhuzamosságokat megszüntetik. Az integrációval az esetlegesen várható leépítésekre, az átszervezés lebonyolítására egy, a későbbiekben elkészítendő, részletekre kiterjedő szakmai program adhat majd választ.

Az MSZP frakcióvezetője, Gulyás Emil szerint a régóta eltervezett integrációs törekvés a célegyenesbe érkezett. Mint mondta, az átszervezés ugyan rengeteg konfliktussal jár majd, de a kapacitások jobb kihasználásával, a betegek érdekeihez igazodva hatékonyabb működést tesz lehetővé, így reméli, hogy a későbbiekben a városi járóbeteg-ellátás is csatlakozik majd az integrált rendszerhez.

Szekó József, Mohács polgármestere, fideszes képviselő arra hívta fel a figyelmet, hogy a megállapodásban két időzített bomba is van. Az egyik, hogy az átszervezés kapcsán 2011. szeptemberéig elbocsátandó dolgozók végkielégítését a megyei önkormányzat állja majd, ami Szekó szerint azzal járhat, hogy az eddigi megyei dolgozóktól válik meg a PTE, az új működtető. A másik általa problémásnak gondolt pontja a tervezett megállapodásnak, hogy a megye nullszaldósan, adósság nélkül adja át a kórházat a klinikumnak, a tervezet ezen része azonban már csak azért is finomítandó, mert a feladatátadással együtt egy komoly ingatlanvagyon használatának jogát is megkapja tizenöt évre az egyetem, amit nem szabad figyelmen kívül hagyni.

Marenics János független képviselő azt mondta, a jelenlegi bizonytalan politikai helyzetben nem tervezhetnek előre, ezért nem támogatta az előterjesztést.

A közgyűlés elnöke, dr. Hargitai János ellenben úgy vélekedett, nem kérdéses, hogy az integráció létszám-megtakarítást eredményez majd, igaz, ők abban érdekeltek, hogy mindez ne a jelenleg a megyéhez dolgozók kárára történjen. Megjegyezte: készítenek egy humánpolitikai programot is azért, hogy a létszám-leépítés kérdésével is szembe nézzenek.

Hargitai szerint a további egyeztetések tárgya, hogy az állami forrásokból érkező, három hónapra vonatkozó finanszírozásból származó - várhatóan - hét-nyolcszáz millió forint a megyei önkormányzathoz, s ne az egyetemhez kerüljön, így máris csökkenhetnék az kórház adósságállományát. Hangsúlyozta: a tárgyalások még nem zárultak le, érdemi döntéseket tehát még nem hoztak, egyelőre csak irányokat jelöltek meg.

A közgyűlése végül a vita után jóváhagyta az előterjesztést.
 

B. M.