Hihetetlen, de ilyen is van: a kutya összepiszkítja a liftet, a gazdinak esze ágában sincs feltakarítani

2017. december 11. hétfő 09:39

Hihetetlen, de ilyen is van: a kutya összepiszkítja a liftet, a gazdinak esze ágában sincs feltakarítani

Rendszeresen összepiszkított liftet kénytelenek használni az egyik pécsi tízemeletes panelház lakói, „köszönhetően" egy kutyának, illetve elsősorban a gazdájának. A négylábú gyakran a felvonóban végzi el a kisebbik dolgát, a gazdi pedig nem érzi azt, hogy neki feladata lenne a tócsa eltüntetése - mondván, majd a takarítók elvégzik a munkát.

Hiába tartja be az állattartás és az együttélés alapvető szabályait a legtöbb gazda, sajnos továbbra is előfordulnak egészen elképesztő esetek. Az egyik pécsi társasházban például gyakran előfordul, hogy egy kutya a liftben végzi el a kisebbik dolgát, így a lakók kerülgethetik a tócsákat egészen addig, amíg valaki fel nem mossa a felvonót. Merthogy az állat gazdája erre nem hajlandó, arra hivatkozik, ez a takarítók dolga, ezért fizeti a közös költséget.

Persze, alaposan téved az illető, ilyen esetben ugyanis neki kell(ene) felmosnia. Nagy Emil, a Lakásszövetkezetek és Társasházak Baranya Megyei Szövetségének (LAKTÁSZ) elnöke munkatársunknak úgy nyilatkozott, a Szervezeti és Működési Szabályzatban (SZMSZ) szükséges rögzíteni, hogy kinek feladata a lift takarítása, ha összeszennyezik azt. Ekkortól ugyanis - tette hozzá - már nem lehet másra testálni a munkát.

Bevasalható rajta a takarítás díja

Ha máshogy nem, talán a pénztárcáján keresztül hatni lehet a hanyag lakóra. Nagy Emil szerint, ha a lift takarításának rendjét beleveszik az SZMSZ-be, akár a kutya gazdájának költségére is elvégeztethető a takarítás. Más kérdés, hogy a pénz behajtása aztán hosszú időt vehet igénybe.

- Ezen túlmenően akár birtokháborítási eljárás is indítható, ám ez nehezen kivitelezhető, mivel tanúkkal, fényképpel kell bizonyítani, hogy az elmondottak alapján történt az eset - fogalmazott.

Felidézte, olyan is előfordult már, hogy a feljelentést követően a tanúk végül nem jelentek meg a tárgyaláson. Mint kiderült, mindannyian attól féltek, következménye lenne, ha bíróságon mondanák el a történteket, például megrongálnák az autóikat.

A szakember kérdésünkre elmondta, szerencsére ritka, hogy ilyen jellegű problémával szembesülnek a társasházban élők, ezért sem jellemző, hogy az SZMSZ-ben kitérnének arra, mi a teendő, ha egy ilyen kutyatartóval kell együtt élni.


Képünk illusztráció.

Palotás P.