Hiába tilthatják meg a szomszédok az állattartást, sok pécsi fittyet hány a szabályokra

2015. szeptember 10. csütörtök 06:42

Hiába tilthatják meg a szomszédok az állattartást, sok pécsi fittyet hány a szabályokra

Egyesek magánügynek tekintik az állattartást, holott ez közel sincs így. Nagy Emil lakásszövetkezeti vezető lapunknak azt mondta, a társasházak maguk dönthetnek az állattartási szabályokról. Komoly bírság szabható ki.

Amíg korábban önkormányzati rendelet szabályozta az állattartás szabályait, manapság már jelentős önállósággal rendelkeznek a lakóközösségek ebben a kérdésben. Ennek megfelelően akár úgy is dönthetnek, hogy bizonyos lakásméret alatt egyáltalán nem tartható háziállat - leszámítva persze a kisebb rágcsálókat.

- A társasházi és a lakásszövetkezeti törvény is előírja, hogy a szomszédok engedélye szükséges az állattartáshoz. E mellett a házak szervezeti és működési szabályzata (SZMSZ) is rögzítheti, hogy milyen és mennyi állatot tarthatnak - magyarázta Nagy Emil, a Lakásszövetkezetek és Társasházak Baranya Megyei Szövetsége (LAKTÁSZ) elnöke. 

Sőt, mint megtudtuk, nem csak a szomszédok, hanem a négylábúak érzékenységére is figyelni kell. Ennek értelmében többek közt pihenőhelyet szükséges kialakítani, de a túlzott zajterhelésnek sem szabad kitenni az állatot.

Skorpió, pitbull a szomszédban?

A veszélyes állatok tartásáról szóló kormányrendelet értelmében jópár állatfajta csak engedély és képesítés megléte esetén tartható. Ide sorolható többek közt a skorpió, a gömbhasú pókok vagy éppen az aligátorteknős. A kutyák közül a pitbull terrier és annak keverékei számítanak veszélyesnek. Ha valaki ezen állatok közül tartana, számos előírásnak kell megfelelnie és külön engedély szükséges a szomszédoktól.

Hiába azonban az előírás, a tapasztalatok szerint sokakat ez hidegen hagy: a szövetkezeti vezető szerint gyakori eset Pécsett, hogy a lakó elhallgatja a szomszédok elől, hogy új állat költözött hozzá. Persze, ezt sokáig nem lehet titkolni, a viták általában elkerülhetetlenné válnak.

- Ilyen esetben a ház lakói szabálysértési feljelentést tehetnek. Úgy látom, az érintettek élnek is a jogukkal, viszonylag gyakoriak az ilyen jellegű panaszos ügyek a városban - mondta.

Bár ilyen esetekben szigorú büntetések szabhatóak ki, hiszen akár százezer forintos bírság vagy az állat elkobzása is lehetséges, gyakran nem egyszerű pontot tenni az esetek végére.

- Egy szabálysértési bejelentés megtételére kértek, mert az egyik lakó kutyája több embert is megharapott. Amikor viszont tanúskodni kellett volna, senki nem jött el, megfenyegették ugyanis őket, hogy ebben az esetben kárt tesznek az autóikban - említett egy sajnos tipikusnak mondható pécsi történetet a szövetkezeti vezető.


Képünkön:
a szomszédok beleegyezése is kell, hogy beköltözhessen a lakásba. 

Palotás P. - Fotó: Dittrich Éva