Herendi porcelándíszekből nyílt kiállítás Pécsett

2016. június 17. péntek 17:19

Herendi porcelándíszekből nyílt kiállítás Pécsett

A Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. királyi, főnemesi lakomákhoz készített porcelándíszeiből nyílt kiállítás pénteken a pécsi Janus Pannonius Múzeum (JPM) Múzeum Galériában.

A fehér arany címet viselő tárlat bemutatja, hogy a legismertebb arisztokrata megrendelésekhez köthető dekorok hogyan fejlődtek az évtizedek során és hányféle különböző variációban készültek - közölték a szervezők.

A kiállítás címe a porcelánra utal, amelynek értéke vetekedett az aranyéval - írták, hozzátéve, hogy a manufaktúrában készített páratlan forma- és mintaválaszték egyaránt elbűvölte a császárokat, a királyokat és az arisztokrácia tagjait.

Az 1800-as évek közepétől - Fischer Mór porcelánfestő, porcelángyáros vezetése alatt - számos világkiállítási siker, a kor uralkodóinak megrendelései, a magyar arisztokrácia elitjének vásárlásai igazolták a manufaktúra műveinek igényességet és minőségét - részletezte a JPM közleménye.

A pécsi kiállítás fő tematikája az egykori megrendelőkről elnevezett, Apponyi-, Esterházy-, Gödöllő-, Hadik-, Viktória- és Waldstein-dekorációk bemutatása. Mint felelevenítették, a herendi porcelán ma a világ mintegy 60 országában jelen van. A tárlat szeptember 11-ig tekinthető meg.

MTI - Fotó: JPM