Ha építenek, már biztos, hogy lesz hol: döntött a közgyűlés az új vásárcsarnok telkének megvásárlásáról
2016. január 28. csütörtök 17:11

Megszavazta a pécsi közgyűlés csütörtöki ülésén az új pécsi vásárcsarnok felépítéshez szükséges, mintegy 14 ezer négyzetméteres telek megvásárlását lehetővé tevő előterjesztést.
- A bruttó 863,6 millió forintba kerülő telek megvételéhez - amelyhez a város közgyűlésének támogatása is szükséges volt - a kormány félmilliárd forintos támogatást biztosított a Modern városok program keretében - közölte kedden Csizi Péter, Pécs fideszes országgyűlési képviselője. Az önkormányzat a vásárláshoz saját 100 millió forintos, valamint hozzávetőlegesen 60-80 millió forintos európai uniós forrást is fel kíván használni.
Páva Zsolt (Fidesz-KDNP), Pécs polgármestere a közgyűlés csütörtöki ülésén kiemelte, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) tájékoztatása szerint a vételárból mintegy 182 millió forintig visszaigényelhető az áfa.
Az új vásárcsarnok építésének előkészítése már elindult, a szakma jelenleg is dolgozik a terveken. Azért vetődött fel egy új létesítmény építésének gondolata, mert a jelenlegi, az 1980-as években emelt vásárcsarnok funkcionális kialakítása elavulttá vált. Az emelet és az alagsor jelentős része hosszú távon nem hasznosítható gazdaságosan, hiányzik a ma már alapkövetelménynek számító hűtőház, továbbá az üzletként hasznosított pavilonok közműellátása se megoldott.
Emellett jelenleg a napi 10-15 ezer vásárlót vonzó vásárcsarnok előtti csomópontban összpontosul a létesítmény gyalogosforgalmának jelentős része, a kiszolgáló teherforgalom, a taxiállomás, a parkoló autók és a szomszédos távolságibusz-pályaudvar napi teljes, 15-20 ezer fős forgalma, s mintegy 180 parkolóhely is hiányzik a környékről.
Az új, mintegy 3000-3500 négyzetméteres vásárcsarnok építésére a maival szomszédos, attól délre húzódó üres telket szemelte ki az önkormányzat. A javaslatot azzal indokolják, hogy a telkeket magában foglaló tömb központi elhelyezkedése adott, azt jó közlekedési kapcsolatok jellemzik.
Az önkormányzat a fejlesztésekre szánt hárommilliárd forintot teljes egészében uniós pénzből, a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) forrásaiból teremtené elő. A kivitelezés tervezett költségeiben a vásárcsarnok közvetlen környezetének egymilliárd forintos becsült rendezése is szerepel.
Képünkön (balról jobbra): Lovász István főjegyző, Dr. Őri László alpolgármester, Páva Zsolt, Pécs polgármestere, és Girán János alpolgármester a csütörtöki közgyűlésen.
MTI - Fotó: Dittrich Éva
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Megérkeztek az ötös lottó...
- Csípős éjszaka után zivatarok...
- Alapításuk 150. évfordulóját...
- Már több mint félmillióan küldték...
- Ennyi volt: leállnak a pogányi...
- Volt egyszer egy Tejbisztró:...
- Baranyában is készülnek a nemzeti...
- Megható levelet írt egy pécsi szülő a...
- Több mint másfél hónapja hiába...
- Nepomuki Szent János ünnepére készül...