Gyümölcsszezon: fájni fog
2010. június 16. szerda 19:37

Május a hazai akácvirágzás időszaka, amit idén teljesen elmosott az eső.
- Gyakorlatilag alig tudtak kirepülni a méhek, amelyek a szokásos akácméz-mennyiségnek csak 20 százalékát gyűjtötték össze - mondta el May Gábor, a Pécsi Méhészeti Egyesület elnöke, Baranya megyei méhészeti szaktanácsadó. - Ráadásul a rendkívül sok csapadék miatt az akácméz minőségével is problémák vannak: a nektár túl híg, így a méz tárolása sokkal nehézkesebb, mint egy normális évben.
A baranyai méhészeket egyébként maga az árvíz is sújtotta: Sásdon, Vajszlón és Szigetváron is tucatjával pusztultak el a méhcsaládok, összességében közel 200 család. Így nemcsak az elmaradt haszon, hanem a pusztulásból eredő károk is sújtották az ágazatot.
A 3-4 ezer tonnányi hazai termésből idén várhatóan nem tud exportálni sem az ország, ami hosszabb távon jelenthet gondot, mivel az eddig Magyarországról származó mennyiséget az Európai Unió más piacokról fogja beszerezni. A piacvesztés hatása a következő években derül majd ki: kérdés, a most elvesztett kapcsolatokat sikerül-e visszaszerezniük a magyar méhészeknek.
Gyümölcsfronton is nagy a baj. A szabadföldi eper gyakorlatilag a töveken rohadt el, egyes területeken a termés kétharmada is kárba ment.
- A maradékot azonnali fogyasztásra lehet csak leszedni, mivel olyan magas a víztartalma, hogy egy napon belül rohadásnak indul - mondta el Sarkadi Istvánné, termelő. - Az epernek a hirtelen jött meleg sem kedvez, mivel a vízzel teli gyümölcsök a napon nagyon könnyen kirepednek, így eladhatatlanná válnak.
Ez a baj a cseresznyével és a meggyel is. A rengeteg csapadék megviselte a termést: sok gyümölcs annyira telítődött vízzel, hogy szétrepedt. Különösen a korai érésű fajtákkal van baj, mivel azok éppen az özönvízszerű esőzés idején értek be.
Nincs jobb helyzetben a dinnye-ágazat sem. Az Ormánság szélén, Drávaszabolcson például minden második tő elpusztult, míg a megmaradt palánták ugyanúgy néznek ki, mint három hete, amikor elültették őket - egy szemernyit sem nőttek.
- A sok esővel együtt érkező hideg viselte meg ennyire a növényeket: a nedves és hűvös talajban megfázott és elpusztult a gyökerük, majd az egész növény - mondta el Pocskai Dávid, a Drávaszabolcsi Zrt. kertészeti ágazatvezetője. - Magról pótoltuk a veszteséget, de mire az kihajt, majd megnő és megérik, addigra biztosan augusztus közepe lesz, így jó három héttel kitolódik a szedés ideje.
Ráadásul az sem mindegy, hogy a hátralévő időszakban milyen lesz az időjárás. Mivel sok helyen a teljes vegetációs időszakra eső csapadék lehullott az elmúlt két hétben, a termelők szerint most az egyeneletes napsütés és a száraz meleg használna a leginkább a növényeknek. Ha így lesz, a dinnye ugyanúgy kiheverheti az özönvizet, mint a szőlő, vagy a szántóföldi kultúrák.
Képünk illusztráció.
Marton Ferenc
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Megérkeztek az ötös lottó...
- Csípős éjszaka után zivatarok...
- Alapításuk 150. évfordulóját...
- Már több mint félmillióan küldték...
- Volt egyszer egy Tejbisztró:...
- Ennyi volt: leállnak a pogányi...
- Több mint másfél hónapja hiába...
- Megdőlt egy szakállas országos...
- Baranyában is készülnek a nemzeti...
- Megható levelet írt egy pécsi szülő a...