Gombatámadás a Mecsekben
2010. április 17. szombat 15:00
A 60-as években a Pécs környéki parkerdőben mintegy 40 hektáron telepítettek feketefenyőt. A fafajta nem őshonos Magyarországon, ellenálló képessége kisebb, mint más egyedeknek. A feketefenyő vízháztartása felborult, tűleveleik megbarnultak, ami a gombafertőzés jele.
- Feltételezhetően a szélsőséges időjárásnak köszönhető, illetve annak, hogy a feketefenyő nem a megfelelő termőhelyén van itt jelen a területünkön. Sajnos védekezni konkrétan, specifikusan erre a gombafajra nem lehet, azokat a faegyedeket, amelyeket 50 százaléknál jobban megfertőzött, sajnos ki kell termelni – nyilatkozta Lovascher István erdész.
A parkerdő természetvédelmi terület, áprilistól októberig, az úgynevezett vegetációs időszakban a törvény tiltja a beteg fenyők kivágását is, nehogy munka közben megsérüljenek a környezetükben zöldellő kisebb fák és bokrok.
A gomba a nyári időszakban a legfertőzőbb, tünetei azonban fél évvel később, tél végén, tavasz elején jelentkeznek. A megfertőződött állomány kivágása több millió forintba kerülne, amire a városnak nincs pénze. Ha a beteg fenyőkkel nem történik semmi, néhány év alatt összes tűlevelüket elvesztik, és az első komolyabb vihar kicsavarja őket, károkat okozva az egészséges fákban is.
hirtv.hu
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Jön a pécsi buszos sztrájk: ezek a...
- Még hétfőn is számíthatunk esőre,...
- Sakálok tanyája lett Baranya - A...
- Nézze meg, hol bukkannak fel biztosan...
- Nevelőszülői képzést indít Baranyában...
- Nyomtalanul eltűnt egy 34 éves pécsi...
- Árhullám érkezik a Dunán, Mohácsnál...
- Hetven éve csilingelt az utolsó...
- Orbán Viktor: fölényes és elsöprő...
- Az összes baranyai járásra riasztást...