Gombatámadás a Mecsekben

2010. április 17. szombat 15:00

Gombafertőzés támadta meg Pécs környékén a mecseki erdő feketefenyőit. A kór felborítja a fák vízháztartását, tűlevelei megbarnulnak, majd kiszáradnak. 10 hektáron már ki kellett vágni a fenyőket. Védett területeken ezt azonban csak késő ősszel–télen és kora tavasszal engedélyezik.

A 60-as években a Pécs környéki parkerdőben mintegy 40 hektáron telepítettek feketefenyőt. A fafajta nem őshonos Magyarországon, ellenálló képessége kisebb, mint más egyedeknek. A feketefenyő vízháztartása felborult, tűleveleik megbarnultak, ami a gombafertőzés jele.

- Feltételezhetően a szélsőséges időjárásnak köszönhető, illetve annak, hogy a feketefenyő nem a megfelelő termőhelyén van itt jelen a területünkön. Sajnos védekezni konkrétan, specifikusan erre a gombafajra nem lehet, azokat a faegyedeket, amelyeket 50 százaléknál jobban megfertőzött, sajnos ki kell termelni – nyilatkozta Lovascher István erdész.

A parkerdő természetvédelmi terület, áprilistól októberig, az úgynevezett vegetációs időszakban a törvény tiltja a beteg fenyők kivágását is, nehogy munka közben megsérüljenek a környezetükben zöldellő kisebb fák és bokrok.

A gomba a nyári időszakban a legfertőzőbb, tünetei azonban fél évvel később, tél végén, tavasz elején jelentkeznek. A megfertőződött állomány kivágása több millió forintba kerülne, amire a városnak nincs pénze. Ha a beteg fenyőkkel nem történik semmi, néhány év alatt összes tűlevelüket elvesztik, és az első komolyabb vihar kicsavarja őket, károkat okozva az egészséges fákban is.

hirtv.hu