Ellentmondó információkat kaptak a portfólióról a baranyai tanárok? - Emiatt biztos nem lesz elbocsátás

2014. március 03. hétfő 15:58

Ellentmondó információkat kaptak a portfólióról a baranyai tanárok? - Emiatt biztos nem lesz elbocsátás

Nagy a bizonytalanság a baranyai pedagógusok körében, legalábbis erről szólnak a Pécsi Újsághoz eljutott panaszok. Úgy tudjuk, a tanári „előléptetéshez" szükséges portfólióról ellentétes információk jutottak el az érintettekhez, így sokan nem tudják, pontosan mi a teendő. Valóban megszűnhet az állása annak, aki nem készít portfóliót eddigi munkájáról?

Kevés az információ, ha pedig mégis kapnak tájékoztatást, gyakran az is ellentétes - röviden így összegezhető a baranyai pedagógusok egy részének véleménye. Mint azt munkatársunknak többen - nevük elhallgatását kérve - megerősítették, a tanári szobákban rendszeres beszédtéma az előrelépéshez (és így a magasabb fizetéshez) szükséges portfólió, amellyel kapcsolatban sok a bizonytalanság. Egyesek úgy tudják, akár meg is szűnhet a munkája annak, aki nem készíti el a dokumentumgyűjteményt.


Megkerestük Páva Pétert, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (KLIK) Pécsi Tankerületének igazgatóját, aki írásban kérte kérdéseinket - a válaszok azonban már a minisztériumtól érkeztek.

Szó sincs arról, hogy kirúgnák, aki nem készíti el

A portfólió esetében gyakorlatilag a tanárok részletes szakmai önéletrajzáról van szó, melyet az internetre kell feltölteni. A dokumentum a pedagógusok minősítéséhez szükséges, ennek köszönhetően léphetnek magasabb fizetési kategóriába, az úgynevezett pedagógus II-be, arról azonban nincs szó, hogy a tanárok állás lenne a tét.
A pedagógus szakvizsgával vagy azzal egyenértékű szakképzettséggel rendelkezők számára április 30-ig kell feltölteni a dokumentumot, így 2015. január 1-jével ideiglenesen pedagógus II. fokozatba kerülnek, végleges minősítésük 2018. december 31-ig történik meg.
A kinevezésükön az szerepel, hogy 2014-től kezdeményezhetik a minősítést, a feltöltés időpontja november 30-a.
Mint az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) Köznevelésért Felelős Államtitkárságnál közölték, „az Oktatási Hivatal és az EMMI szakértő kollégái, több alkalommal vettek részt a témában tartott előadásokon". Azt ugyan elismerik, hogy a vonatkozó jogszabályok többször változtak, „de minden vonatkozó jogszabályt időben kihirdettek, a tankerület naprakész információkkal rendelkezik", melyet természetesen megosztanak a kollégákkal.

Mint válaszlevelükben írták, a napokban is zajlanak a tájékoztatók, melyek során az intézményvezetőkkel minden szükséges információt megosztanak.

A minisztériumban és a KLIK-ben úgy látják, nincs alapja azoknak a kritikáknak, melyek arról szólnak, hogy a portfólió intézménye megalázó a több évtizede pályán lévő pedagógusok számára. A hivatal szerint szó sincs az eddigi érdemek lenullázásáról, sőt „a pedagógusok megmutathatják, hogy melyek a pályán szerzett érdemek, jó gyakorlatok", valamint a saját elképzeléseiket is felvázolhatják a saját és intézményük jövőjével kapcsolatban.

Sőt, egyenesen úgy vélik, „a portfólió feltöltésének fejlesztő hatása van a pedagógusok munkájára".

Képünk illusztráció.

Palotás P. - MTI-fotó