Csütörtökön már EKF-programok

2010. január 06. szerda 20:44

Csütörtökön már EKF-programok
Vasárnap, tizedikén megkezdődik a kulturális fővárosi év nagy „menetelése", de előtte már - hetedikétől - felvezető programokkal várják az érdeklődőket egyebek mellett a Dóm téren, a Pécsi Tudományegyetem Ifjúság úti épületénél, valamint a Csontváry Múzeum előtti kis téren.

A január tizedikei ünnepi nyitány farsangi menete során pécsi diákok, zenészek és színészek különböző maskarákba bújva jelenítik meg a különböző korok "kulturális energiáit". Az egyes korszakokat dramatizált utcaszínházi játékkal szimbolizálják, a város fejlődése modern feldolgozásban tárul elénk.

A résztvevők között találjuk például a Bóbita Bábszínházat, a Pécsi Balett tagjait, a Tanac Táncegyüttest és a Szélkiáltó zenekart is. Neves vendégművészek is jelen lesznek, így Demjén Ferenc, Balikó Tamás és Lang Györgyi is tiszteletét teszi a megnyitón.

A hivatalos ünnepséget megelőzően azonban csütörtöktől kezdve felvezető kísérőprogramokkal kedveskednek a városlakóknak. Hetedikén a Dóm téren elevenedik meg a római-ókeresztény világ és Szt. István kora, pénteken az Ifjúság úton, az egyetem előtt Nagy Lajos király, a reneszánsz és a török hódoltság szellemiségét mutatják be, míg szombaton a XVII. századtól kezdődően játsszák el az egymást követő kultúrtörténeti korszakokat.

A közreműködő 450 diák ekkor tanulja be játékosan a megnyitó ceremónia elemeit, mintegy főpróbájaként az EKF hivatalos kezdetének.

A programok 15.00 és 18.00 óra között zajlanak.

Január 7. (csütörtök)
Helyszín: Dóm Tér, a Püspöki palotával szemben
(Róma, az ókeresztény világ és I. István kora)
A római kor - Sopianae - üzenete: a római birodalomban megszületik a város.
Az ókeresztény korszak: a város keresi hitét, I. István király emlékezete, aki 1009-ben megalapította a pécsi püspökséget.
A keresztény középkor Quinque Basilicae: A kereszténység intézményesülése, az állam megszilárdulása.

Január 8. (péntek)
Helyszín: Pécsi Tudományegyetem - BTK bejárat (Ifjúság útja 6.)
(Nagy Lajos Király, Reneszánsz, Török kor)
Nagy Lajos király korszaka, 1367-ben egyetemet alapított Pécsett.
Reneszánsz: Magyarország első egyeteme, Janus Pannonius a magyar humanizmus nagy költője, a latin nyelvű magyar költészet legjelesebb képviselője.
Török kor: a hódoltságtól egy teljesen más kultúra feltörése, majd integrálódása a magyar, ezen belül a helyi kultúra szövetébe.

Január 9. (szombat) 
Helyszín: Janus Pannonius u. - Csontváry Múzeum előtti sétatér
(XVII-XVIII., XIX., XX. Század)
XVII-XVIII. század: A város újjászületése, polgárosodás, tudás, szabadság - Klimó György, könyvtár, szabad királyi város (Mária Terézia)
A XIX. század: iparosodás, polgárosodás, kialakulnak a pécsiség védjegyei (Angster, Kesztyű, Zsolnay stb.).
A XX. század: Pécs a modern művészek, modern művészetek otthona.

Képünk: a város főterén rendezett lézer show ideje alatt készült a 2009-es Pécsi Országos Színházi Találolkozó zárónapján. Hasonlóan látványos külsőségekkel startol a kulturális főváros rendezvénysorozata is.

EQM - Illusztráció: Kálmándy Ferenc