Borsónyi jég esett: normális?
2010. április 15. csütörtök 20:09

Borsónyi jég esett csaknem tíz percen keresztül szerdán Pécs déli városrészeiben. A nem túl hosszú, de annál intenzívebb jégeső teljesen beborította a Kertvárost. Málomban harminc éve nem volt ekkora jégeső, sokaknak újra elő kellett venniük a hólapátot, hogy az udvarukat megtisztítsák a több centi vastag jégkásától, illetve a vele lerombolt levél- és hajtásmaradványoktól. Kertvárosban még órákkal a zivatar elvonulása után is fehérlett a fű a lehullott jégtől.
A Pécsi Újság.hu munkatársának percekkel a vihar előtt mondta el a hármashatárhegyi meteorológiai állomás ügyeletese azt, hogy a déli határszéltől egészen a Kelet-Mecsek lábáig bárhol lehet erős zivatar. A néhol 7 kilométer magas viharfelhőket azonban ő is csak azért látta, mert alig néhány órával korábban indította be idén először a meteorológia radart, amit ezzel a próbaüzemmel készítettek fel a jégeső-elhárítási szezonra.
- Hagyományosan május elsején kezdődik a munkánk, hiszen a késő tavasz, illetve a nyár az az időszak, amikor a legnagyobb a veszélye a jégesők kialakulásának - mondta el Huszár István, a Nefela Jégeső-elhárítási Egyesület vezetője. - Sokkal korábban nem is tudnánk kezdeni, hiszen a költségvetésünk csak arra elég, hogy a leginkább kockázatos időszakban működjünk. Márpedig több pénzt egyelőre nem tudunk szerezni a működésre.
Pedig amióta működik a rendszer, azóta 71 százalékkal csökkent a jégkár a védett területen. Huszár István adatai szerint egy jégkár-megelőzésre szánt forinttal 25-30 forintnyi termelési értéket lehet megmenteni, de ennél is kézzelfoghatóbb eredmény, hogy a jégvédett területen működő gazdálkodók jégkár elleni biztosítása éves szinten több ezer forinttal kerül kevesebbe, mint korábban. Sokan mégis ódzkodnak attól, hogy támogassák a rendszer működtetését.
- Az érintett csaknem 660 önkormányzat, a hegyközségek, sőt a kiadásaink 40 százalékát biztosító állam is felismerte a munkánk jelentőségét, azonban éppen a mezőgazdasági termelők azok, akik csak az áldásos hatást szeretik élvezni, ha viszont a támogatásukat kérjük, akkor elzárkóznak - mondta el Huszár István. - Éves szinten 120 millió forintba kerül a működésünk, ennél jelenleg mintegy 8 millió forinttal van kevesebb pénzünk, így kijelenthetem, hogy a jégeső-elhárítás sorsa a mezőgazdasági termelők kezében van.
Az egyesület hektáronként 200 forintos támogatást kér a szolgáltatásért, ami ilyen kiterjedtséggel és összehangoltan az országban kizárólag Dél-Dunántúlon működik.
Képünkön: az április 14-én Pécsen átvonult vihar egy pillanata látható.
Marton Ferenc - Fotó: Kováts Judit
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Élőláncot alkotva keresnek egy...
- Nagyot fog csalódni, aki napsugaras,...
- Úgy tűnik, a Hunyadi utcában...
- Álomházasságot dúlt fel Ördög Nóri
- Mutatjuk, mire hajtanak a NAV...
- Lottó, lottó, a heti remény: itt van...
- Zivatarokra, villámlásra figyelmeztet...
- Angliáig jutott a Mohácsi-szigetről...
- Beszorult egy ember a roncsok közé...
- Baranyában is programokkal várják a...