BÁH-évértékelő : 20 százalékkal több kínai és iráni jönne a régióba

2013. március 11. hétfő 15:06

BÁH-évértékelő : 20 százalékkal több kínai és iráni jönne a régióba

Hétfőn tartotta a 2012-es évértékelőjét, illetve az idei esztendőre vonatkozó feladatokat meghatározó tanácskozását a Bevándorlási- és Állampolgársági Hivatal Dél-Dunántúli Regionális Igazgatósága. Az eseményen Pál Gabriella regionális igazgató számolt be az aktualitásokról és a főbb migrációs tendenciákról. Januártól az igazgatóság országos illetékességgel jár el a külföldiekkel kapcsolatos szabálysértési és helyszíni bírságok meg nem fizetése esetén foganatosítandó kényszerintézkedésekkel kapcsolatban (lásd keretes írásunkat).

- Baranya, Tolna és Somogy megyei illetékességi területünk nem tartozik a legnagyobb ügy- és ügyfélforgalmú régiók közé. Gazdasági és infrastrukturális sajátosságai nyomán nem mondható kiemelten vonzónak a keresőtevékenység céljából ide látogató külföldiek számára - kezdte Pál Gabriella (képünkön).

Az igazgató asszony hozzátette, tavaly közel 14 ezer ügyfél kereste fel hivatalukat, amelynek feladatait alapvetően a régióban hosszabb-rövidebb ideig tartózkodó külföldieket illető engedélyügyi tevékenység teszi ki.

Az aktuális tendenciákról szólva Pál Gabriella kifejtette, a Pécsi Tudományegyetem egyre több külföldi hallgatót vonz, ami a tanulmányi célból itt tartózkodó külföldi ügyfelek domináns jelenlétét eredményezi a régióban. A regisztrációs igazolásért hozzájuk fordulók közül jelentős csoportot jelentenek a PTE angol, illetve német nyelvű, elsősorban orvosképzésében részt vevő külhoniak, akik tanulmányaik végeztével visszatérnek hazájukba.

Tehermentesítik a többi régiót

A régiót földrajzi fekvése nyomán kevéssé terhelik az ország más részein egyébként egyre nagyobb számban tapasztalható migrációs problémák. Ezért a többi - kényszerintézkedésekkel jobban terhelt - térség tehermentesítése érdekében januártól a dél-dunántúli igazgatóság jár el országos illetékességgel minden szabálysértési és helyszíni bírság meg nem fizetése miatt elrendelendő beutazási és tartózkodási tilalommal kapcsolatban. Az ügytípus átvételét követően az elmúlt két hónapban közel hatszor annyi tilalmat rendeltek el, mint az egész 2012-es év folyamán - ismertette a változásokat az igazgató asszony.

A BÁH regionális igazgatóságán 2012-ben húsz százalékkal emelkedett a harmadik országokból - jórészt tanulmányi céllal - érkezők tartózkodási engedélyek iránti kérelmek száma. Magyarország külképviseletein pedig ugyanez az arány hat százalékos.

Az emelkedés jellemzően iráni, kínai, dél-koreai, horvát és amerikai ügyfelek kérelmeinek köszönhető, a külképviseleteken pedig túlnyomórészt a kínai és iráni kérelmezők mellett, török, orosz és ukrán állampolgárok fordulnak elő leggyakrabban.

Esetükben - a kérelmek teljesíthetősége érdekében - sokkal komplexebb feltételrendszer meglétét kell vizsgálnunk - fogalmazott Pál Gabriella hozzátéve, feladataik hatékonyabb ellátása érdekében pedig együttműködnek többek között a három megye rendészeti szerveivel, a NAV-val és a megyei kormányhivatalokkal is.

Ügyfeleik több mint fele azonban a szabad mozgás és tartózkodás jogával élve, tehát valamely, az Európai Gazdasági Térséghez (EGT) tartozó állam polgáraként, családtagjaként, illetve a magyar állampolgárok harmadik országbeli családtagjaként tartózkodik a régióban - mondta el Pál Gabriella.

Ugyancsak számos ügyfelük érkezik uniós országokból, s esetükben három hónapot meghaladó itteni tartózkodás esetén ugyancsak regisztrációs igazolásért fordulnak a hivatalhoz. E csoport főként idősebb holland, német és osztrák állampolgárokból áll, akik jelentős megtakarítással rendelkeznek és rendezett körülmények között élnek.

Rájuk jellemző tendencia, hogy a régión belül is leginkább Somogy megyében létesítenek lakóhelyet, sokan közülük saját ingatlannal is rendelkeznek, amelyben az évnek csak egy részét töltik - összegzett az igazgató asszony.

B. G.