BÁH-évértékelő : 20 százalékkal több kínai és iráni jönne a régióba
2013. március 11. hétfő 15:06

Hétfőn tartotta a 2012-es évértékelőjét, illetve az idei esztendőre vonatkozó feladatokat meghatározó tanácskozását a Bevándorlási- és Állampolgársági Hivatal Dél-Dunántúli Regionális Igazgatósága. Az eseményen Pál Gabriella regionális igazgató számolt be az aktualitásokról és a főbb migrációs tendenciákról. Januártól az igazgatóság országos illetékességgel jár el a külföldiekkel kapcsolatos szabálysértési és helyszíni bírságok meg nem fizetése esetén foganatosítandó kényszerintézkedésekkel kapcsolatban (lásd keretes írásunkat).
- Baranya, Tolna és Somogy megyei illetékességi területünk nem tartozik a legnagyobb ügy- és ügyfélforgalmú régiók közé. Gazdasági és infrastrukturális sajátosságai nyomán nem mondható kiemelten vonzónak a keresőtevékenység céljából ide látogató külföldiek számára - kezdte Pál Gabriella (képünkön).
Az igazgató asszony hozzátette, tavaly közel 14 ezer ügyfél kereste fel hivatalukat, amelynek feladatait alapvetően a régióban hosszabb-rövidebb ideig tartózkodó külföldieket illető engedélyügyi tevékenység teszi ki.
Az aktuális tendenciákról szólva Pál Gabriella kifejtette, a Pécsi Tudományegyetem egyre több külföldi hallgatót vonz, ami a tanulmányi célból itt tartózkodó külföldi ügyfelek domináns jelenlétét eredményezi a régióban. A regisztrációs igazolásért hozzájuk fordulók közül jelentős csoportot jelentenek a PTE angol, illetve német nyelvű, elsősorban orvosképzésében részt vevő külhoniak, akik tanulmányaik végeztével visszatérnek hazájukba.
Tehermentesítik a többi régiót
A BÁH regionális igazgatóságán 2012-ben húsz százalékkal emelkedett a harmadik országokból - jórészt tanulmányi céllal - érkezők tartózkodási engedélyek iránti kérelmek száma. Magyarország külképviseletein pedig ugyanez az arány hat százalékos.
Az emelkedés jellemzően iráni, kínai, dél-koreai, horvát és amerikai ügyfelek kérelmeinek köszönhető, a külképviseleteken pedig túlnyomórészt a kínai és iráni kérelmezők mellett, török, orosz és ukrán állampolgárok fordulnak elő leggyakrabban.
Esetükben - a kérelmek teljesíthetősége érdekében - sokkal komplexebb feltételrendszer meglétét kell vizsgálnunk - fogalmazott Pál Gabriella hozzátéve, feladataik hatékonyabb ellátása érdekében pedig együttműködnek többek között a három megye rendészeti szerveivel, a NAV-val és a megyei kormányhivatalokkal is.
Ügyfeleik több mint fele azonban a szabad mozgás és tartózkodás jogával élve, tehát valamely, az Európai Gazdasági Térséghez (EGT) tartozó állam polgáraként, családtagjaként, illetve a magyar állampolgárok harmadik országbeli családtagjaként tartózkodik a régióban - mondta el Pál Gabriella.
Ugyancsak számos ügyfelük érkezik uniós országokból, s esetükben három hónapot meghaladó itteni tartózkodás esetén ugyancsak regisztrációs igazolásért fordulnak a hivatalhoz. E csoport főként idősebb holland, német és osztrák állampolgárokból áll, akik jelentős megtakarítással rendelkeznek és rendezett körülmények között élnek.
Rájuk jellemző tendencia, hogy a régión belül is leginkább Somogy megyében létesítenek lakóhelyet, sokan közülük saját ingatlannal is rendelkeznek, amelyben az évnek csak egy részét töltik - összegzett az igazgató asszony.
B. G.
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Hatalmasat bukta lett a vége egy...
- Pécsi Arcok - Koltai Dénes: "A tanári...
- Motoron gurultak a pécsi Mikulások a...
- Rókát látott Pécsett? Nincs ezzel...
- Gomolyfelhőkből érkezhetnek záporok,...
- Három éve várja a vevőket az új pécsi...
- Jelentősen szigorodtak az alkalmi...
- Újabb visszaéléssel vádoltak meg egy...
- Szépészeti beavatkozásokat végző...
- Húsz országból érkeznek a résztvevők...