Az albérletpiac is megérzi a kevesebb elsős egyetemistát: 30-40 százalékos az esés
2012. október 01. hétfő 11:55

Idén több mint ezer elsős hallgatóval kevesebb kezdte meg tanulmányait a Pécsi Tudományegyetemen, mint tavaly. Mindez a felsőoktatási törvényben megfogalmazott új irányelveknek köszönhető, amely elég szorosra húzta az államilag támogatott helyekre felvehetők számát. A kevesebb hallgató a pécsi albérletpiacra is hatást gyakorolt, a szakértők szerint leginkább kis- és közepes árfekvésű lakások nem találtak bérlőre az eddigiek során.
Pécsett túlkínálat van a kis- és közepes árfekvésű, bérbe adható ingatlanok piacán, miután számottevően kevesebb hallgató nyert felvételt idén a pécsi tudományegyetemre. Simon Nikolett, az egyik helyi ingatlanközvetítő munkatársa szerint a kis értékű albérleteknél harminc-negyven százalékos kereslet-csökkenés is tapasztalható.
- Egy éve még ilyenkor is keresték az olcsóbb, kisebb árfekvésű lakásokat a diákok, idén ez nem tapasztalható - mondta a szakember.
Simon Nikolett szerint a nehéz gazdasági körülmények a külföldi hallgatók pénztárcáját sem kímélték, a drágább, havi 100-120 ezer forintért bérelhető lakások iránt is csökkent a kereslet, most már inkább a 60-80 ezer forintért is kapható ingatlanokat részesítik előnyben.
Trautmann Gizella, az Otthon Centrum pécsi irodavezetője nagyjából egyetért kollégájával.
- A pécsi albérleti piac mind a kereslet-, mind a kínálati oldalról jelentősen csökkent a tavalyi évhez képest, akár 30-40 százalékkal is. A keresletcsökkenés oka nemcsak a kisebb egyetemi hallgatói létszámnak köszönhető, de az állami támogatás visszaszorítása miatt a családok is kevésbé engedhetik meg maguknak az albérletet egyetemista gyermekeik számára. Ugyanakkor nagyban befolyásolja a piacot, hogy több és színvonalasabb lett a kollégiumi férőhely is.
A szakember szerint komolyabb érdeklődés inkább az olcsóbb, 25-40 ezer forintért kivehető ingatlanokra mutatkozik, és fontos szempont a mérlegelésnél a rezsiköltség alakulása.
- Ez árcsökkenést vont maga után a 30-40 ezer Ft körüli albérleteknél csakúgy, mint a 100 ezer Ft feletti bérleményeknél. Emellett általában azok a lakások maradnak bérlő nélkül, amelyek esetében a tulajdonos ragaszkodott a tavalyi árhoz. Az irodavezető elmondása szerint egyébként változó a piaci szereplők hozzáállása a megváltozott helyzethez.
- Többen adják fel a bérbeadással történő hasznosítást, míg változatlanul van érdeklődés a befektetési célú ingatlanok iránt. Ők felújítják és színvonalasan rendezik be bérbeadásra szánt lakásaikat. Mivel alacsony ingatlanbeszerzési árból indulnak, a felújítás után is piacképes árral tudnak versenybe szállni, így általában gyorsan el is kelnek ezek a bérlemények. Ahogy a piac többi területén, itt is a minőség a megoldás - fogalmazott Trautmann Gizella.
H. L. B. - Illusztráció: Dittrich Éva
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- A helyzet fokozódik: 38 fokos hőség...
- Strand, éttermek, zöldségesek: íme, a...
- Szerdán este minden kiderül a pécsi...
- Elment az egyik utolsó igazi pécsi...
- Fagylaltkuponokat rejtenek el...
- Vége a pótlóbuszozásnak, befejeződőtt...
- Javában tart az őznász - Óvatosan a...
- Az arany ugyan hiányzik a...
- Baranyában jelentős havazás, hófúvás...
- Buszok járnak a vonatok helyett...