A többszöröse a határértéknek az ivóvízben a káros anyag?

2011. április 27. szerda 20:05

A többszöröse a határértéknek az ivóvízben a káros anyag?

A polgármester azt állítja, egy független labor kimutatta, hogy az ivóvízben több káros anyag szintje többszörösen meghaladja a jogszabályban rögzített határértéket. Szerdától a Dunántúli Regionális Vízmű Zrt. (DRV) szolgáltat, miután az önkormányzat birtokba vette a vízközműveket és a Pécsi Vízmű Zrt.-vel fennálló szerződését felmondva a siófoki székhelyű társaságot bízta meg ivóvíz- és csatorna szolgáltatással.

"Jobb minőségű, egészségesebb ivóvíz, megfelelő karbantartás, biztonságos szolgáltatás. Ezt garantálja április 27-től a DRV a Sásdon élők számára" - írta a társaság szerdán az MTI-hez eljuttatott közleményében. Hozzátették, hogy a helyi képviselő-testület egyhangúlag döntött arról, hogy 15 évre a DRV-vel köt szerződést.

A cég kitért arra, hogy a Dunántúl hat megyéjében szolgáltató és így több mint 700 ezer ember ellátásáról gondoskodó vállalat a "januárban meghirdetett önkormányzati partnerség és a felelős vízgazdálkodás jegyében" a sásdi önkormányzattal is megállapodott, hogy a vízmű által fizetendő eszközhasználati díjat a város fejlesztésekre és a rendszer karbantartására fogja felhasználni.

A sásdi önkormányzat szerdán vette birtokba a Pécsi Vízmű Zrt. által üzemeltetett helyi vízközműveket.

Székely Szilárd, Sásd szocialista polgármestere arról tájékoztatott, hogy a 3400 lakosú város képviselő-testülete a múlt héten felmondta a Pécsi Vízművel fennálló működtetési és vagyonkezelési megállapodást, kedden pedig úgy döntött, a Dunántúli Regionális Vízmű Zrt.-t (DRV) bízza meg a szolgáltatással.

A polgármester a Pécsi Vízműnek a várossal szembeni tartozásával és a vízminőséggel kapcsolatos kifogásokkal indokolta az önkormányzat lépését. Azt mondta: a társaság súlyosan megszegte szerződésben vállalt szolgáltatási kötelezettségét.

Közlése szerint a cég a helyi vízhálózat korszerűsítéséhez szükséges mintegy 40 millió forintos hozzájárulással tartozik a városnak. Emellett nem tudott elszámolni az önkormányzatnak az eszközhasználati díjjal és a lakosságtól fejlesztési célra beszedett összegekkel.

Egy független labor pedig kimutatta, hogy a sásdi ivóvízben több káros anyag szintje többszörösen meghaladja a jogszabályban rögzített határértéket.

Székely Szilárd szerint az új szolgáltató orvosolni tudja ezeket a hiányosságokat. "A vízminőség biztosítása technológiai kérdés, erre a sásdi infrastruktúra alkalmas. Ennek megfelelő működtetésére kerestünk szakmai szempontból kifogástalan, anyagilag tőkeerős szolgáltatót" - jegyezte meg.

A Pécsi Vízmű ugyanakkor továbbra is Sásd jogos vízszolgáltatójának tatja magát. Nyirati István, a társaság vezérigazgatója az MTI-nek azt mondta: visszaveszik a közműveket és egyben jogi lépéseket is tesznek az ügyben.

Azzal érvelt, hogy a Pécsi Vízmű nem fogadja el a szerződés "mondvacsinált indokokon alapuló", azonnali hatályú felmondását. Utalt rá, hogy az általa vezetett cég 25 évre szóló megállapodást kötött a várossal, ez 15 év múlva jár le.

A vezérigazgató szerint nem igaz, hogy a vállalat 40 millió forinttal tartozik az önkormányzatnak. A társaságnak a következő 15 évben összesen 23 millió forintot kell fizetnie a városnak.

"A cég időarányosan nem tartozik Sásdnak, csak a város szeretné, ha víztisztítóműve építése érdekében ezt a fizetési kötelezettséget előre hoznánk" - jegyezte meg Nyirati István. Hozzátette: a Pécsi Vízmű jelezte, hogy ennek feltétele olyan megállapodás, amely szavatolja, hogy Sásd rendkívüli eseményekre hivatkozva nem bont velük idő előtt szerződést.

Nyirati István kitért rá, hogy a sásdi vízbázison található víznek köztudottan magas az ammóniatartalma. "Erről nem a cég tehet, sőt, az üzemeltetés során fokozott figyelemmel jár el és a hálózat folyamatos öblítésével próbálja kezelni a problémát" - hangsúlyozta. Hozzáfűzte: a megoldás egy víztisztító építése lenne, amelyre az önkormányzat már korábban pályázott. "Ha a beruházás megvalósul, kiváló lesz a vízminőség Sásdon" - közölte a vezérigazgató.

A kép a DRV Zrt. siófoki Központi Vizsgálólaboratóriumában készült.

MTI - Fotó: DRV