"A Kossuth tér csapadékvíz-elvezetése tervezési és kivitelezési szempontból is kifogásolható"

2012. december 11. kedd 19:19

Mint ismert, a hétvégén komolyan sérült a Kossuth tér burkolata, a kivitelező véleménye szerint azonban nem ők hibáztak az EKF-es építkezés idején, a rongálódás ezzel szemben a szakszerűtlen hóeltakarítás következménye, ezért őket felelősség nem terheli. A következőkben a BIOKOM Kft. közleményét ismertetjük, mely a Bayer-Center Kft. álláspontjára reagál.  

"Társaságunk egy Multicar típusú kisgépjárműve végezte a hókotrást a Kossuth téren múlt hét szombaton. Ennek a járműnek a hátsó tengely-terhelése: max. másfél tonna. Amint észleltük a burkolathibákat, azonnal feltártuk a tér egy részét a problémák tisztázása céljából. A feltárás során kiderült, hogy a nagyméretű gránitlapok vastagsága csupán 4 centiméter, valamint azt tapasztaltuk, hogy burkolólapokra alulról középen ráfagyott a kőzúzalék. Emiatt a gránitlapok - alulról félgömbszerűen - elbillenek a kőzúzalékon terhelés esetén.

A kialakult problémát az okozza, hogy a korábbiak folyamán az esővíz leszivárgott a gránitlapok közé és alá, mivel a lapok csak ráültetve vannak a kőzúzalékra, és átáztatta a teret. A hétvégi hideg időjárás tömbbé fagyasztotta össze a zúzalékot és a gránitlapokat.

A BIOKOM Kft. modern és környezetkímélő kalcium-kloridot használ síkosság-mentesítésre a pécsi tereken, mivel a közkedvelt városi események érdekében kiemelt fontossággal kezeljük a terek síkosság-mentesítését a balesetveszélyes helyzetek elkerülése céljából (elcsúszás miatt az elmúlt években több baleset is történt a díszburkolatos helyszíneken). A lapok tetejére és közé jutott anyag kifejtette olvasztó hatását, míg a tömb közepe fagyott maradt a rátapadt kőzúzalékkal együtt, így a lapok - alulról félgömbszerűen - billegnek a kőzúzalékon.

A kialakult helyzetet igazságügyi szakértő vizsgálta meg, amely alátámasztotta a BIOKOM Kft. álláspontját.

A tények:

A tér csapadékvíz-elvezetése tervezési és kivitelezési szempontból egyaránt kifogásolható. A kőzúzalék rendkívül apró, amelyben sok az agyag és jórészt por állagú, így a lejutott csapadékvíz nem tudott elfolyni, az átázott terület pedig megfagyott (és térfogata megnőtt).

A nagyon alacsony szögű lejtés miatt fokozott mértékben kellett volna megoldani a szivárgó réteg kialakítását, a szakértői vélemények szerint még drénezés is szükséges lett volna a megfelelő csapadékvíz-elvezetés érdekében.

A vízelvezetés kritikus eleme a mélygarázs födémszintje: a Kossuth tér délkeleti részén olyan magasságú, hogy afelett csak kb. 2 cm a kőzúzalék vastagsága. A város ezen területének kritikus a talajvíz-helyzete, amely minden mélyépítési munkánál gondot jelent (pl.: korábban történt útleszakadások). Szintén problémás a térburkoló elemek mérete és vastagsága, már a kivitelezés során tömörítéskor is számos elem eltört.

A kivitelező vádjairól:

A kőlapok sajnos ott is mozognak, ahol cégünk gépjárműve egyáltalán nem is járt. Ennek oka az, hogy az átázott, majd megfagyott csapadékvíz (azaz jég!) 10%-kal nagyobb térfogatú lett, így az egész teret megmozdította.

Az átvett kezelési utasításban szó sincs arról, hogy adott súlyú gépjárművek ne hajthatnának rá a térre, ez életszerűtlen is lenne egy rendezvénytér esetében!

A Kossuth téren nem találhatóak repedezett kövek, nyilvántartásunkban szerepel ugyan néhány eltört kő, amely még egy korábbi, nyári esemény alatt következett be.
A burkolaton nem hagyott nyomot a hóeltakarítást végző munkagép tolólapja és kerekei.

A BIOKOM Kft. már cselekedett és ideiglenes megoldásként gumiszőnyeget és OSB-lapokat fektetett le a helyszínen a biztonságos közlekedés érdekében!

A fentiek értelmében a BIOKOM Kft. visszautasítja a kivitelező azon vádját, hogy társaságunk okozta volna a meghibásodást a Kossuth téren!"

BIOKOM Kft.