A civilek a pályán maradnak?

2010. június 22. kedd 18:59

A civilek a pályán maradnak?
A parlament által nemrég elfogadott új önkormányzati törvényben foglaltakhoz jelentősen hozzájárult Kővári János pécsi országgyűlési képviselő (képünkön). A törvényben is szentesített javaslatai nagyobb érdekképviseleti szerephez juttatnák a civil és kisebb helyi szervezeteket a települési döntéshozó testületekben.

Az ÖPE frakcióvezető-helyettese lapunk érdeklődésére elmondta, hogy a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásáról szóló törvény előterjesztésében olyan részvételi feltételeket határoztak meg, amelyek túl magas mércét állítottak volna a civil szervezetek számára.

Eredetileg csak az kapott volna mandátumot a kompenzációs listáról, aki megszerzi a leadott szavazatok öt százalékát. Ez mintegy 3000 voksot jelentene egy Pécs nagyságú településre vonatkoztatva, amely körzetenként 150 voksot érne (tekintve, hogy Pécsett tizenkilenc körzet van).

Kővári javaslatára azonban nem a leadott szavazatok, hanem a kompenzációs listára kerülő töredékszavazatok öt százaléka lett a küszöb, azaz lényegében - pécsi példa alapján - a 150 voks fele kell, hiszen oda azok a szavazatok kerülnek, amelyekből nem lesz egyéni mandátum. Ennyit már egy kisebb civil szervezet is képes lehet összegyűjteni, hogy esélye legyen mandátumhoz jutnia a kompenzációs listáról: „ez a fajta alsó küszöb már indokolt, a civilek számára lehetséges alternatíva".

A politikus által benyújtott - és elfogadott - módosításokkal kapcsolatban megkerestük Molnár Ferencet, a Szövetség Pécs Városáért önkormányzati frakció tagját, aki hangsúlyozta, hogy a civil szervezeteknek különösen hangsúlyos szerepet kell(ene) vállalniuk az önkormányzatokban. Mint mondta, jelenleg is végeznek számításokat arra vonatkozóan, hogy mindez mennyi előnyt jelentene rájuk nézve.

A volt szocialista politikus véleménye szerint, mivel kevesebb lesz a képviselői hely, azaz kevesebb bejutóval számolhatunk, annál nagyobb lesz a verseny, amihez nagyobb erőkoncentráció szükségeltetik, tehát „a számok alapján mindez azoknak a szervezeteknek kedvez, melyeknek több a pénzük, hiszen a kampányhoz anyagi források is kellenek".

Molnár úgy véli, hogy a kisebb településeken az adott csoport vezetője dominál, míg a nagyobb helyeken maga a szervezet a hangsúlyos - holott, ahol nem egységes a közösség, ott kellene jobban megmutatniuk magukat a civileknek. Mindemellett jónak tartja magát a kezdeményezést, de úgy véli, a kis csoportosulásoknak „nagyon nehéz lesz".

H. L. B. - Fotó: Dittrich Éva