A BMRFK és a horvát aknamentesítési központ 3 millió eurót nyert

2011. május 04. szerda 14:21

A BMRFK és a horvát aknamentesítési központ 3 millió eurót nyert

Európai uniós támogatás is segíti a horvát-magyar határ aknamentesítését; a horvát aknamentesítési központ és a Baranya Megyei Rendőr-főkapitányság hárommillió euró pályázati forrást nyert a napokban a délszláv háború során telepített robbanószerkezetek feltérképezésére és felszámolására.

Bózsing György, a Baranya Megyei Rendőr-főkapitányság határrendészeti szolgálatvezetője az MTI érdeklődésére szerdán elmondta: a két évig tartó projekt keretében digitális térkép készül a veszélyes területekről, amelyek mentesítését európai uniós közbeszerzési eljáráson nyertes társaságok szakemberei végzik el.

Az alezredes közlése szerint a horvát-magyar határszakasz horvát oldalán 80 kilométer hosszan telepítettek aknákat az 1990-es évek elején, s nem kizárt, hogy magyar területekre is került belőlük. Az életveszély miatt két évtizede nincs mód a határnyiladékok tisztítására, a határjelek karbantartására, pótlására, noha az nemzetközi kötelezettség.

A horvát-magyar határszakasz érintett területeinek mielőbbi aknamentesítését már többen, köztük Sólyom László volt és Schmitt Pál jelenlegi köztársasági elnök, Hargitai János, a Baranya megyei közgyűlés volt KDNP-s elnöke, illetve mások mellett Dakos József dandártábornok, Baranya rendőrfőkapitánya is sürgette.

Az MTI korábban úgy értesült, hogy szakemberek szerint a magyar oldalon Magyarbólyhoz közel, a D234-236-os határjelek között a legvalószínűbb az aknák előfordulása. Az aknásításról nem készültek vázlatok, ezért nem tudni, mennyi és milyen robbanószerkezet van a föld alatt, azok csak a teljes terület átvizsgálásával találhatóak meg.

Natasa Matesa Matekovic, a horvát aknamentesítő központ tervező és elemző osztályának vezetője az MTI-nek szerdán elmondta: a horvát oldalon 800 négyzetkilométernyi terület mentesítése van még hátra, a munkával a terveik szerint 2019-re végeznek.

Szakemberek szerint az aknamentesítés Horvátország európai uniós csatlakozása okán is fontos feladat. Meg kell teremteni annak a lehetőségét, hogy a határszakasz bárhol átléphető legyen. Ha erre az aknák miatt nem kerülhet sor, akkor korlátozni kell az emberek mozgását, ez példa nélküli lenne az unió történetében.

A határ mentén telepített aknák nem követeltek magyar halálos áldozatot, horvát területen ugyanakkor az elmúlt évtizedben kétezren szenvedtek aknabalesetet, közülük ötszázan életüket vesztették.

(mti)