240 millióba kerül a Leonardo-kiállítás, a pécsiek kedvezményt kapnak

2014. március 28. péntek 12:42

240 millióba kerül a Leonardo-kiállítás, a pécsiek kedvezményt kapnak

240 millió forintos összköltségvetésű tárlat nyílik április közepén Pécsett. A Leonardo da Vinci eredeti jegyzeteiből, terveiből készült, száz mérethű és működő találmányt bemutató kiállítás a Modern Magyar Képtárban és a Martyn Ferenc Múzeumban lesz látható. A Széchenyi téren felállított Sforza-ló ezt az interaktív, a legmodernebb technológiákat alkalmazó tárlatot hivatott reklámozni. A várhatóan sok ezer látogatót vonzó attrakció érdekességeit tárjuk az olvasók elé.

Minden bizonnyal az idei esztendő legnagyobb turisztikai vonzerejét jelenti majd Pécsett az április 15-én nyíló Leonardo-kiállítás, amely a megszokottól eltérő módon állít emléket a világhírű zseninek. A tárlaton a polihisztor feljegyzései és tervei alapján készült mérethű találmányok, korhű modellek, eredeti rajzok és kéziratok segítségével ismerhetjük meg Leonardo lángelméjét.


- Az elmúlt évtizedekben számos kiállítást rendeztek, amelyek Leonardót mint feltalálót mutatták be, elsősorban a maga korában szenzációsnak számító találmányain keresztül. Az ilyen tárlatok összeállítása azonban nélkülözte azt a szempontot, hogy a reneszánsz polihisztor munkássága mennyiben járult hozzá a tudományok, a technika, a művészetek- és általánosságban a kultúra fejlődéséhez - kapott tájékoztatást munkatársunk a Janus Pannonius Múzeum (JPM) kommunikációs és marketing osztályától afelől, honnan jött az ötlet egy ilyen nagy szabású attrakció megvalósításához.

A kiállítás anyaga Paulo Galluzzi professzor, a firenzei Galileo Múzeum főigazgatója, a Harvard egyetem professzora nevéhez fűződik, akit Leonardo-kutatóként szaktekintélyként tartanak számon nemzetközi szinten. A JPM kikérte az olasz fél szakmai véleményét, akik többévi tapasztalat alapján, a helyszínbejárást követően a lehetséges opciók közül ezt az összeállítást javasolták.

A tárlat összköltségvetése 240 millió forint, amit jegybevételekből és szponzorációból finanszíroznak, a város garanciavállalásával.

- Az előzetes felmérések alapjául a hét évvel ezelőtti debreceni kiállítás szolgált, hozzátéve, hogy annak szűkebb volt a tematikája, rövidebb ideig tartott. Ez alapján kalkuláltuk a látogatószámot, a járulékos bevételeket, a vendégéjszakákat, hiszen ez nemcsak a kiállítás költségeinek fedezéséről szól, hanem a szállásadók, a vendéglátóhelyek, a kulturális kiállítóhelyek számára is jelentős többletbevételt hoz - érvelt a múzeum.

Jegyárak, kedvezmények

A jegyvásárláshoz elővételi kedvezményt biztosítanak az április 15-i megnyitóig. Többszörös kedvezményről van szó, hiszen elővételben nemcsak a tárlat belépőjegyei, hanem a kombinált jegyek is olcsóbbak, amellyel a JPM összes kiállítása látogatható. A Tüke-kártya tulajdonosai 3000 forint helyett 2000 forintért vásárolhatnak belépőjegyet. A pécsi székhelyű általános, közép- és felsőoktatási intézmények tanulói és hallgatói április 15-től (természetesen a tanulói/hallgatói jogviszonyt igazolva) 1000 forintért látogathatják a kiállítást. 


A tárlat népszerűsítésére országos reklámkampányt indít számos partner közreműködésével a Magyar Turizmus Zrt. és a TÉDÉEM Pécs.

- A kampányban felhasznált médiafelületekkel 6-7 millió embert érünk el a kiállítás hírével, a kampány pedig a határon túli területeket is érinti. (Az ottani célközönség mintegy 1,5-2 millió ember.) Pécsett több molinó és zászló hirdeti a kiállítást, több testvérvárosunkban pedig sajtótájékoztatón, leporellókkal, plakátokkal és az ottani kulturális szakemberek támogatásával és kapcsolatrendszerére építve igyekszünk ismertebbé tenni a tárlatot.

A kiállítást pár napja egy óriási lószobor hirdeti a Széchenyi téren. Szerkesztőségünkhöz eljuttatott olvasói észrevételek szerint vannak, akik attól tartanak, hogy egy komolyabb szélvihar esetleg felboríthatja az alkotást. A múzeum szerint azonban a Sforza-ló biztos alapokon nyugszik.

- A szobor építésekor a kivitelező cég, az Opera Laboratori Fiorentini Rt. a szükséges biztonsági előírásoknak megfelelően járt el. A statikus megerősítéshez elengedhetetlen volt a talapzat megépítése, amelybe víztartályok és homokzsákok kerültek a kitámasztás és az egyensúlyba helyezés céljából. Tehát nem kell attól tartani, hogy eldől a szobor.

Képünk a szobor ünnepélyes átadásán készült.

H. L. B. - Fotó: Sóki Tamás/MTI