Melyik kar mennyiből gazdálkodhat idén a pécsi egyetemen?
2011. május 03. kedd 18:57

A Pécsi Tudományegyetem 2011-ben megközelítőleg ötvenötmilliárd forintot költhet, ebből a legnagyobb tétel (mintegy 24 milliárd forint) a Klinikai Központ működtetésére fordítódik. Az egyes karok saját költségvetéséről elmondható, hogy valamennyi képes volt egyensúlyi költségvetést készíteni - tudtuk meg dr. Zeller Gyulától (képünkön), az universitas gazdasági és stratégiai rektorhelyettesétől.
A professzor a Pécsi Újság.hu érdeklődésére azt mondta, idén jelentős megszorításokra kell számítani, csak a havaria jellegű beruházásokra és fejlesztésekre jut forrás, és sok mindenre nem lesz, amire eddig volt.
- A nagy projektek, mint a Science Building, a ZSKN vagy a 400 ágyas klinika felújítása azonban természetesen folytatódnak illetve elindulnak - közölte a rektorhelyettes, aki hozzátette, hogy azt a korábbi kincstári biztos által felvetett ötletet, amely szerint zárolnák a karok bevételeinek öt százalékát, úgy oldották meg, hogy központilag képeztek mintegy háromszázmilliós tartalékkeretet, hiszen a karok arra külön már nem voltak képesek.
A karok bevételei egyrészt a költségtérítéses képzésből, másrészt az államilag finanszírozott hallgatói létszám növekedéséből áll:
- Most viszonylag jók a statisztikai mutatóink az elsőhelyes jelentkezés esetében, reményeink szerint ebben is találunk tartalékokat - mondta a professzor, aki szerint még nem tudni, hogy hány helyet kapnak, hiszen az kormányzati döntésen múlik. A karok egyébként még különböző pályázati források révén, vagy az ipari és a vállalati szférából érkező megbízások teljesítésével növelhetik bevételeiket - noha ezek nagyságrendileg „nem fogják megoldani a gondokat".
Mindenesetre a karok költségvetésének összehasonlításakor kiderül, hogy messze az orvosi kar gazdálkodhat a legnagyobb működési kerettel, mintegy négymilliárd forinttal. A második legtöbbet költő kar a természettudományi lesz (2,4 milliárd forint), majd sorban a bölcsészettudományi (kétmilliárd forint), a műszaki (1,7 milliárd), az egészségtudományi (1,3 milliárd), a közgazdaságtudományi (egymilliárd), a jogi (950 millió forint), a szekszárdi Ilyés Gyula főiskolai kar (900 millió) következik.
A sort a felnőttképzési (550 millió) és a művészeti kar (500 millió forint) zárja.
H. L. B.
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Rendkívüli bejelentés: több mint...
- Mikor, hol halászlevezzünk? Íme, a...
- Vége a pótlóbuszozásnak, befejeződőtt...
- Így itassuk a madarakat a nyári hőségben
- Hatalmasat bukta lett a vége egy...
- Buszok járnak a vonatok helyett...
- Hatcsöcsű, Junoszty, Százéves: nagyon...
- Közösségi szolgálatot végző diákok...
- Továbbra is zárva egy sáv az M6-oson...
- Állatorvosi ügyelet a hétvégén...