Zuschlag eltüntett dokumentumokról is beszélt

2009. február 25. szerda 11:22

Eltüntetett dokumentumokról, így többek között mintegy ötezer 2002-es kopogtatócédula másolatáról, s üres ajánlószelvényekről is beszélt szerdán délelőtt Zuschlag János az ellene és tizenöt társával szemben folyó perben a Bács-Kiskun Megyei Bíróságon.

Zuschlag János elismerte, hogy amikor az ellene és társaival szemben folyó nyomozás "élesebbé vált" megkérte az informatikusokat vigyék el a Köztársaság téri irodájában található számítógépét. Állítása szerint azonban ezen nem voltak az ügy szempontjából fontos adatok, csak olyan "pártos" információk, melyeket nem akart, hogy a nyomozóhatóság megtekintsen.

Közlése szerint a kiskunhalasi MSZP-irodán található számítógépen sem voltak az üggyel kapcsolatos dokumentumok, csak olyan, például kampányköltségvetéssel kapcsolatos adatok, "nem teljesen legálisan tartott információk", melyeket - mint mondta - nem lett volna szerencsés, ha megismernek a hatóságok.

Fodor Endre tanácsvezető bíró kérdésére, hogy a nyomozás elindulta után miért volt szükség az írásos vallomások beszerzésére, egyeztetésekre az ügyben érintettekkel, Zuschlag Jánost azt válaszolta, arra törekedett, hogy "megússza", ne érjenek el hozzá a hatóságok.

A rutinellenőrzésként indult ügyészségi vizsgálat kezdetén senki sem értette, miről van szó, fel sem merült, hogy esetleg büntetőjogi vetülete is lehet a történteknek. Az ügyészség azt vizsgálta, hogy az Együtt a Harmadik Évezredért Alapítvány jogszerűen használta-e a Kincstári Vagyonigazgatóságtól kapott irodáját, s ezt rendben is találta - mondta a vádlott, aki úgy látja, az ellenőrzés során bekért dokumentumok egy része vált gyanússá a nyomozóhatóságnak.

Beszámolt arról is, hogy a hatóságok által meghallgatott személyek többsége - mivel aktívan nem vettek részt az egyesületek tevékenységében, alapvető tényekről nem tudtak - elfogadták az állításait, például azt, hogy a szabálytalanságokat az időközben elhunyt Kisbaranyi László követte el.

Zuschlag János azt állította, azon kívül, hogy megkérte Lados Istvánt, "utazzon el egy kis időre" - a másodrendű vádlott hét és fél hónapig bujkált Erdélyben -, mással nem akadályozta a nyomozást.

(mti)