Schifferé maradt az LMP, Karácsonyék lehet, hogy távoznak
2013. január 26. szombat 11:17
Frissítve: 2013. január 26. szombat 21:13

Kevéssel szombat délelőtt háromnegyed tizenegy előtt egy fővárosi, Üllői úti szállodában zárt ajtók mögött kezdődött meg az LMP kétnapos kongresszusa. Az ülés napirendjén egyelőre nem szerepel, de ha a delegáltak egyharmada kérelmezi, akkor a helyszínen felveszik a napirendi pontok közé a Párbeszéd Magyarországért Platform határozati javaslatát, amely azonnali tárgyalásokat kezdeményez az Együtt 2014-gyel.
A fotocellás ajtó egyelőre bírja a terhelést - jegyezte meg fél tíz körül az egyik LMP-s arra utalva, hogy az ajtószárnyak szinte másodpercenként csúsznak szét, mert a szállóvendégek mellett folyamatosan érkeztek a kongresszus résztvevői és az újságírók.
A regisztrációnál a delegáltak sárga, a többi LMP-s zöld, az újságírók pedig piros karszalagot kaptak. Előbbieknek egy sárga szavazólap is jár, ezzel tudnak majd voksolni a különböző kérdésekről. Ezt a zárt ülés első perceire a vágóképek érdekében a terembe beengedett újságírók is megtekinthették, akiknek a kedvéért felemelték a lapokat. Sőt, hogy jól sikerüljenek a vágóképek, az aktust meg is ismételték.
Előkerült az LMP két korábbi kongresszusáról már ismert peták is, amivel két percnyi felszólalást lehet "vásárolni", de a tulajdonosok akár tovább is adhatják egy nekik szimpatikus párttársuknak, hogy annak ezzel növeljék a beszédidejét. Az eljárást a korábbi kongresszusokon is alkalmazták, a petákot viszont, ami korábban egy lyukas fémkorong volt, most egy szögletes zöld papírlap jelképezi.
A szálloda vendégei derűsnek tetsző csodálkozással nyugtázták a nem mindennapi tömeget. A bejárat két oldalán összetolt regisztrációs asztalok eleve korlátozták a szabad mozgást. Amikor viszont Jávor Benedek novemberben lemondott frakcióvezető - a képviselők közül elsőként - megérkezett, az őt körbevevő újságírók, fotósok és operatőrök okozta forgalmi dugó teljesen lehetetlenné tette a közlekedést a recepción. Ezzel percekre feltartva például egy ritmikus gimnasztika versenyre induló, egyenmelegítős lánycsoportot is.
A tíz óra körül már folyamatosan érkező politikusok abban egyetértettek, hogy vitára számítanak az Együtt 2014-gyel való együttműködés kérdésében, de a véleményük többi része már eltért egymástól.
FRISSÍTVE (1): Napirenden a Bajnaiékkal való együttműködés
Az LMP novemberi kongresszusa olyan határozatot fogadott el, amely kizárja a Lehet Más a Politika csatlakozását az Együtt 2014 választói mozgalomhoz, de felhatalmazást ad arra, hogy a párt képviselői megkezdjék a tárgyalást az együttműködés más formáiról. A határozat elfogadása után lemondott posztjáról Jávor Benedek akkori frakcióvezető és két helyettese, Karácsony Gergely és Szabó Tímea. Ezt követően a három politikus öt parlamenti és három fővárosi képviselőtársával együtt megalapította a Párbeszéd Magyarországért Platformot.
Jávor Benedek az őt faggató újságíróknak azt felelte, egyelőre vegyék napirendre a Párbeszéd Magyarországért Platform javaslatát, aztán "meglátjuk, mire jutunk". Arra a kérdésre, hogy marad-e a pártban, annyit mondott: "szeretnék".
"Az a becsületes dolog, ha az ember tudomásul veszi, hogy a véleményével kisebbségben maradt, és nem tesz kárt annak a pártnak, amelyiknek köszönheti a parlamenti mandátumát" - ezt már Schiffer András frakcióvezető mondta, arra utalva, hogy a Lehet Más a Politika novemberi kongresszusa elutasította az Együtt 2014-gyel való együttműködést.
Hozzátette: nem számít arra, hogy parlamenti képviselők kilépjenek a frakcióból a kongresszust követően. Az LMP egyetlen tagjának sem érdeke, hogy a párt eltűnjön a parlamentből - jelentette ki. Ez kizárólag "azoknak az érdekcsoportoknak az érdeke, akik 2010-ben kiestek a politikai térből, és úgy gondolják, hogy a visszakapaszkodáshoz az első lépcső az LMP eltakarítása".
Osztolykán Ágnes közölte, reméli, hogy az évekkel ezelőtt elkezdett munka nem válik az egyet nem értés áldozatává. Vágó Gábor úgy fogalmazott: annak van realitása, hogy egyes emberek távozzanak a képviselőcsoportból, de azt nem tudja elképzelni, hogy szétszakadjon a párt, mert mindenki érzi, hogy "több az, ami összeköt, mint ami elválaszt".
Szabó Tímea azt hangsúlyozta: lesznek keményebb pillanatai is a kongresszusnak, bízik abban, hogy mindenki az LMP közös érdekeit tartja szem előtt és azt, hogy "a kormányt le kell váltani".
Az LMP novemberi kongresszusa olyan határozatot fogadott el, amelyik kizárja a Lehet Más a Politika csatlakozását az Együtt 2014 választói mozgalomhoz, de felhatalmazást ad arra, hogy a párt képviselői megkezdjék a tárgyalást az együttműködés más formáiról. A határozat elfogadása után lemondott posztjáról Jávor Benedek akkori frakcióvezető és két helyettese, Karácsony Gergely és Szabó Tímea. Ezt követően a három politikus öt parlamenti és három fővárosi képviselőtársával együtt megalapította a Párbeszéd Magyarországért Platformot.
A Jávor Benedek lemondása után frakcióvezetővé választott Schiffer András az MTI-nek január elején azt mondta a stratégia esetleges újranyitásáról, hogy egy magát komolyan vevő politikai alakulat nem váltogathatja kéthavonta a stratégiai irányokat.
Jávor Benedek a héten az ATV-ben viszont azt mondta: nem tartható az az álláspont, hogy pártja egyik ellenzéki erővel sem hajlandó összefogni és ragaszkodik ahhoz, hogy egyedül induljon a jövő évi választásokon. A politikus szavai szerint el kell gondolkodnia azon, milyen szerepet tud vállalni egy olyan pártban, amely nem kíván a 2014-es kormányváltásban aktívan részt venni.
Karácsony Gergely az MTI-nek azt mondta: az LMP nem maradhat ki a kormányváltásban érdekelt politikai szereplők közül, mert akkor megfosztja magát attól a lehetőségtől, hogy egy közpolitikai fordulat során képviselje az általa fontosnak tartott szempontokat.
A frakcióvezető-helyettes véleménye szerint a Párbeszéd Magyarországért Platform által benyújtott javaslat azt szolgálja, hogy az LMP hatékony résztvevőjévé váljon egy "a 2010 előtti politikai hibák kiküszöbölését is tartalmazó" kormányváltásnak.
FRISSÍTVE:
Karácsony nem zárja ki, hogy távoznak az LMP-ből
Az LMP kongresszusa nem fogadott el új pártstratégiát, ezért érvényben marad a novemberben meghozott döntés, amely elutasítja az együttműködést az Együtt 2014 választói mozgalommal - jelentette be a párt két szóvivője a szavazást követő szombat esti sajtótájékoztatón. Schiffer András frakcióvezető úgy látta, hogy a testület racionális, Jávor Benedek, a Párbeszéd Magyarországért Platform egyik alapítója pedig úgy, hogy hibás döntést hozott.
Csiba Katalin és Heltai László szóvivők közölték, hogy a szavazás során a Párbeszéd Magyarországért Platform javaslata, amely az Együtt 2014 választói mozgalommal való együttműködésről szólt volna már az első körben kiesett. Ezt követően az Elek István és Schmuck Erzsébet által beterjesztett elképzelések versenyeztek. Az első szerint az LMP önállóan állítana listát, de emellett lehetőség lenne egyéni választókerületi megegyezésekre. A második pedig arra tett volna javaslatot, hogy a párt idei év végi kongresszusára halasszák a stratégiáról szóló döntést.
FRISSÍTVE (1): Napirenden a Bajnaiékkal való együttműködés
Az LMP novemberi kongresszusa olyan határozatot fogadott el, amely kizárja a Lehet Más a Politika csatlakozását az Együtt 2014 választói mozgalomhoz, de felhatalmazást ad arra, hogy a párt képviselői megkezdjék a tárgyalást az együttműködés más formáiról. A határozat elfogadása után lemondott posztjáról Jávor Benedek akkori frakcióvezető és két helyettese, Karácsony Gergely és Szabó Tímea. Ezt követően a három politikus öt parlamenti és három fővárosi képviselőtársával együtt megalapította a Párbeszéd Magyarországért Platformot.
Schmuck Erzsébet javaslata kapta a több szavazatot, szám szerint 86-ot, így arról tartottak egy megerősítő szavazást. Ekkor viszont már nem sikerült többséget szerezni. Az MTI információi szerint az elképzelést ekkor már csak 44-en támogatták, 63-an ellenezték 38-an pedig tartózkodtak. Így érvényben marad a tavaly novemberi határozat.
Schiffer András az egybegyűlt újságíróknak azt mondta, hogy a kongresszus racionális döntést hozott. Hozzátette, reméli, a platform tagjaival meg tudnak egyezni arról, hogy közösen képviseljék a hosszú távú stratégiai célokat.
A politikus arra utalva, hogy a platform vasárnap ülést tart, azt mondta, biztos benne, hogy annak tagjai döntésük során nem tévesztik majd szem elől azokat a célokat, amelyekért az LMP létrejött. Elég sok minden lehetséges, de az nem képzelhető el, hogy veszélybe kerüljön az LMP parlamenti képviselete - felelte arra a kérdésre, hogy lehetségesek-e kilépések. Hozzátette, az nem tartható, hogy a párt "kétfejű" legyen. A platformhoz tartozó nyolc parlamenti képviselőnek is az az érdeke, hogy kormányváltás legyen Magyarországon - szögezte le. Reményének adott hangot, hogy az LMP a következő hónapokban egységesen fel tud sorakozni egy stratégiai irány mögé.
Jávor Benedek arról beszélt, hogy a platform tagjai vasárnap találkoznak, és akkor döntik el, hogy hogyan lépnek. Hangsúlyozta, hogy habár hibásnak tartja a testület határozatát, de azt legitimnek ismerik el, ezért ezt a kérdést nincs értelme tovább vitatni.
Karácsony Gergely frakcióvezető-helyettes szintén azt hangoztatta, hogy meg kell tárgyalniuk a kialakult helyzetet, és el kell dönteniük, hogy tudják-e az LMP-ben folytatni a munkát. Ehhez azt fűzte hozzá, hogy az elmúlt napokban már a kilépés kérdését sem kezelték tabuként. "Egy biztos, én egy dolgot mindenképpen szeretnék elkerülni, hogy olyan elválás legyen, amelyben egymásnak további sebeket okozunk" - mondta.
MTI - Fotó: Beliczay László
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Sikerrel járt a keresés, épségben...
- Drogot találtak a rendőrök egy...
- Égő épületből hoztak ki egy embert a...
- Vadászgépek hasítanak Baranya egén a...
- Élőláncot alkotva keresnek egy...
- Huszonöt határsértőt tartóztattak fel...
- Mutatjuk, mire hajtanak a NAV...
- Úgy tűnik, a Hunyadi utcában...
- Nagyot fog csalódni, aki napsugaras,...
- Ennyi volt: leállnak a pogányi...