Mesterházy: az államfő Lázár nyomása alatt döntött
2011. december 09. péntek 16:38

Az MSZP elnöke szerint igazolódott korábbi aggodalma: Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője mondta meg Schmitt Pálnak, kiket jelöljön a Kúria és az Országos Bírói Hivatal (OBH) élére, az államfő pedig végrehajtói szerepbe kényszerülve eleget tett a kérésnek.
Mesterházy Attila pénteken újságíróknak azt mondta: színjáték volt az az egyeztetés, amelyet kedden a Sándor-palotában tartott a köztársasági elnök a parlamenti pártok vezetőivel.
Schmitt Pál úgy tett, mintha érdekelné az ellenzék véleménye, de az új bírósági vezetők személyéről nyilvánvalóan a Fidesz-frakció döntött - jelentette ki.
Hozzátette, hogy a jelölteket később véleményezik, megjegyzései az eljárásnak szólnak.
Az Országgyűlés sajtószolgálata pénteken tájékoztatta az MTI-t arról, hogy Darák Pétert jelölte Schmitt Pál a Kúria, Handó Tündét pedig az Országos Bírósági Hivatal elnöki posztjára. A jelölteket az alkotmányügyi bizottság várhatóan hétfőn hallgatja meg, az Országgyűlés pedig kedden titkos szavazással dönt róluk.
Az Országos Igazságszolgáltatási Tanács helyébe lépő OBH elnökét az államfő jelölésére a parlament választja meg kétharmados többséggel kilenc évre, a legalább ötéves szolgálati viszonnyal rendelkező bírók közül. Hatáskörébe tartozik a bírósági felsővezetők kinevezése és a bírák kinevezésére vonatkozó indítvány megtétele.
A Legfelsőbb Bíróság helyébe lépő Kúria elnöke igazgatási jogköröket nem gyakorol majd. A főbírót az Országgyűlés választja - a minimum ötéves szolgálati viszonnyal rendelkező bírák közül - kétharmados többséggel kilenc évre, a köztársasági elnök jelölésére. Ő nevezheti ki a Kúria kollégiumvezetőit, irányíthatja és ellenőrizheti a Kúria vezetőinek igazgatási tevékenységét.
Képünkön Schmitt Pál köztársasági elnök fogadja Mesterházy Attilát, az MSZP elnökét a Sándor-palotában tartott egyeztetésen.
Forrás: MTI - Fotó: Soós Lajos
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Vádat emelhetnek Scheffer Ferenc...
- Napsütéses, kellemesen meleg nap vár...
- Körmenetben imádkoztak a Pécsi...
- Csaknem három hónapja eltűnt egy fiú...
- Az átlagosnál gyengébb szilvatermés...
- Baranyai településeken is pusztítják...
- Oszlopnak ütközött egy autó Pécsett,...
- Lesodródott az útról és felborult egy...
- Egyszerre két ponton is meggyulladt a...
- Lángoló autót oltottak a tűzoltók...