Megkezdődött a hazai vakcina exportja
2009. december 18. péntek 14:24

A külföldi vevők az itthoni, adagonkénti ár többszörösét fizetik az oltóanyagért. Németh Zsolt elmondta, legalább 60-80 ország érdeklődik a Pilisborosjenőn előállított oltóanyag iránt, és legalább ötvenszer annyi vakcinát adhatnának el külföldön, mint amennyit a kapacitásuk "elbír".
Arra a kérdésre, hogy mikor indították útnak az első, határon túlra menő szállítmányt, és jelenleg hány országnak adnak el az újinfluenza elleni vakcinából, Németh Zsolt nem kívánt pontosan válaszolni, csak annyit árult el: december eleje óta exportálnak. A külföldi partnerekről üzleti érdekre hivatkozva nem beszélt, ám megismételte korábbi nyilatkozatának azon részletét, miszerint csakis az Európai Unión kívüli célpontok jöhetnek szóba (leginkább a harmadik világ).
A szóvivő kifejtette: míg Magyarországon egy-egy dózis, H1N1 vírus elleni vakcináért 4 eurót kapott az Omninvest, addig külföldön ennek az árnak a többszörösét fizetik, ami nemcsak anyagi, hanem erkölcsi elismerése is a magyar oltóanyagnak.
Az Omninvest már korábban leállt a szezonális influenza elleni vakcina gyártásával, miután teljesítette az 1 millió 700 ezer adagos állami megrendelést (ebből 1 millió 300 ezer ampullát térítésmentesen használtak fel az orvosok, a többi patikai forgalomba került).
Ez egyben azt is jelenti, hogy a "hagyományos" influenza elleni oltóanyag exportját is leállították, és megkezdték a felkészülést a következő szezonban alkalmazható szezonális vakcina gyártására - közölte Németh Zsolt.
Kép és szöveg: MTI
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Jön a pécsi buszos sztrájk: ezek a...
- Zivatarokra, jégesőre figyelmeztetnek...
- Orbán Viktor: fölényes és elsöprő...
- Szili Katalin a kollektív jogok...
- Kirajzolódott a mohácsi Duna-hídhoz...
- Mohács lesz a díszvendég a...
- Visszatér a kánikula, igazi strandidő...
- Indul a Sétatér Fesztivál -...
- Mozgó kövek dinamikája tölti meg újra...
- Új módszerrel gyógyítják a...