Kiss Péter: a kisebbségek a nemzet szerves részei
2009. november 18. szerda 09:58
A Magyar Köztársaság területén élő nemzeti és etnikai kisebbségek 2007. február és 2009. február közötti helyzetéről szóló beszámoló és az annak elfogadásáról szóló országgyűlési határozati javaslat expozéjában Kiss Péter kiemelte: 2007-ben változott a kisebbségi önkormányzatok számára a központi költségvetésből nyújtott feladatarányos támogatások elszámolásának rendje.
Ennek alapján az átlagosan teljesítő települési kisebbségi önkormányzatok a megelőző évben egységesen biztosított támogatásnál mintegy 25 százalékkal magasabb állami támogatáshoz jutottak - tette hozzá a miniszter, hangsúlyozva, hogy a legjobb eredményt elérő kisebbségi önkormányzatok pedig a korábbi támogatás kétszeresét megközelítő támogatáshoz jutottak.
Kiss Péter felhívta a figyelmet arra, hogy a kisebbségi törvény 2005-ös módosítását követően egy új, háromszintű kisebbségi önkormányzati rendszer jött létre.
Ennek alapján a 2006 őszén megválasztott települési, majd a 2007-es választást követően megalakult területi és országos kisebbségi önkormányzatok alkotják a kisebbségi képviselet színtereit - közölte.
A miniszter felidézte, hogy 2007 márciusában mind a tizenhárom nemzeti és etnikai kisebbség megválasztotta országos önkormányzatát, valamint megalakultak a területi kisebbségi önkormányzatok.
Utalt egy 2008-ban elfogadott törvényre, amely szabályozott kereteket biztosít a romani és beás nyelvű állampolgárok számára anyanyelvük használatára az oktatás különböző szintjein.
Megemlítette, hogy 2007 és 2009 között folytatódott a kisebbségek kulturális autonómiájának megteremtése érdekében létrejött kisebbségi intézmények támogatása. Hozzátette: 2008-ban az e célra biztosított támogatás növekedett.
A tárca nélküli miniszter példaként megemlítette, hogy elkészültek a romani és beás nyelv fejlesztési feladatai.
Kiss Péter közölte: 2007-ben elindult a Magyar Rádió önálló kisebbségi közszolgálati csatornája. Az MR4 napi 12 órás nemzetiségi rádióadást sugároz a 13 nemzetiség részére - tette hozzá.
Szólt arról is, hogy a kormány a nemzetközi vállalásokkal összhangban a romák társadalmi hátrányának leküzdésére elkészítette roma integrációs stratégiáját. Elmondta: a beszámoló elkészítése során széles körű egyeztetés volt a kormányzati szervekkel, az országos kisebbségi önkormányzatokkal és a kisebbségi civil szervezetekkel.
(mti)
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Nézze meg, hol bukkannak fel biztosan...
- Jön a pécsi buszos sztrájk: ezek a...
- Árhullám érkezik a Dunán, Mohácsnál...
- Szili Katalin: Székelyföld felemelése...
- A munkáltató által vállalt béremelés...
- Az összes baranyai járásra riasztást...
- Ismét szakvezetéssel járhatjuk be a...
- A fél világot bejárta Farkas József,...
- Autóval szexelt egy idióta Pécsett, a...
- Ketten beszorultak egy felborult...