Dúl a vita a minimálbér emelésének mértékéről

2012. november 26. hétfő 16:26

Hétfőn ülésezett a versenyszféra és a kormány állandó konzultációs fóruma, a jövő évi bérekről cseréltek véleményt az oldalak.

A munkaadók maximum 2,6 százalékkal emelnék a minimálbért és a szakmunkás bérminimumot 2013-ban, a szakszervezeti oldal viszont legalább a várható infláció mértékét elérő növelést szeretne.

Zs. Szőke Zoltán, az ÁFEOSZ-Coop Szövetség elnöke az MTI érdeklődésére elmondta: a munkaadók mindkét kötelező bérelemnél maximum 2,6 százalékos emelést tartanának elfogadhatónak, ezt az álláspontjukat ismertették a hétfői ülésen. A jelenleg 93 ezer forintos minimálbérnél ez 95 ezer 418 forintos bért, a szakmunkás bérminimumnál - amely jelenleg 108 ezer forint - 110 ezer 808 forintos 2013-as bért jelentene.

Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára elmondta: miután a parlament elfogadta a jövő évi adó- és cafeteriaszabályokat, a peremfeltételekről szóló vita befejeződött, immár adott az az adókörnyezet, amelybe be kell illeszteni a bértárgyalásokat.

A főtitkár kifejtette: a munkaadók szerint közgazdaságilag továbbra sem indokolt a béremelés, de mindenképpen szeretnének megállapodni a szakszervezetekkel, ezért minimális elmozdulásra lehetőséget látnak. Ez egy szerény mértékű, de érzékelhető emelés lenne - fogalmazta meg Dávid Ferenc.

A VOSZ javasolni fogja, hogy a megállapodásba foglalják bele, a munkaadók tárgyalási kötelezettséget vállalnak a bérrel kapcsolatban. Ennek keretében 2013-ban 5-6 hónap elteltével - vagyis körülbelül a jövő év nyarán - ismét leülnének a szakszervezetekkel és a kormánnyal, és hiteles, gyors értékelést készítenének a gazdasági helyzetről. Ha itt pozitív elmozdulást látnak, akkor a bérekben "további előrelépés lehet munkavállalói szempontból" - ismertette.

Zs. Szőke Zoltán ehhez hozzátette: indítványozták, hogy a bérmegállapodásban ajánlják a munkaadók figyelmébe, az Erzsébet-utalványból jövőre a jelenlegi havi 5 ezerrel szemben 8 ezer forint adható kedvezményesen.

Felmerült az is, hogy a nagyon bérérzékeny ágazatokra a munkahelyek megtartása végett ágazati minimálbért vezetnének be, és javasolnák a jobb helyzetben lévő munkaadóknak, hogy ha módjukban áll, ne csak a törvényben meghatározott kötelező bért adják, hanem annál többet.

Zs. Szőke Zoltán szerint ha jövő hétfőn nem lesz megállapodás, akkor a kormány határozza majd meg a minimálbért.

Pataky Péter, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének (MSZOSZ) elnöke az MTI-nek elmondta, a korábbi javaslatuk, hogy a kormány az adórendszer oldaláról támogassa a bérek emelését, tárgytalan, mivel már elfogadták a jövő évi adótörvényeket.

Az MSZOSZ elnöke nem optimista a megállapodás lehetőségével kapcsolatban. Hangsúlyozta: a szakszervezeti oldal továbbra is legalább az infláció mértékét elérő béremelést szeretne, e mérték alatt "nincs megállapodás".

Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetségének (MOSZ) elnöke azt mondta: a kormány ígéretet tett arra, hogy megvizsgálja, milyen hatással lenne egy infláció mértékű béremelés az 5 munkavállalónál kevesebbet foglalkoztató vállalkozásokra, valamint az önfoglalkoztatókra.

A Munkástanácsok szerint a bérpótlékok miatti, átlagosan 10-15 százalékos jövedelemkiesést is rendezni kell - mondta az elnök. Hangsúlyozta: a versenyszférában működő cégek az utóbbi években megtakarítottak annyit, hogy az inflációval azonos mértékű béremelés kigazdálkodható lenne.