Boros köszöntötte a húszéves Pofoszt
2009. február 25. szerda 15:10

Köszöntő beszédében Boross Péter volt miniszterelnök, a Szabadságharcosokért Közalapítvány kuratóriumának elnöke hangsúlyozta: húsz évvel ezelőtt létrejött egy szervezet, amely azokat tömörítette magába, akik szabadságukat áldozták azért, mert ott álltak, ahol állniuk kellett 1956-ban, "azokban a korántsem kockázatmentes napokban".
Mint kifejtette, utólag a magyar szabadságharcról gondolkodók azt szokták leírni, hogy a forradalom reménytelen, esélytelen volt. "Akkor minek kellett?" - tette fel a kérdést Boross Péter, majd folytatta: éppen azért kell büszkének lenni erre a generációra, mert majdnem reménytelen, jórészt esélytelen volt a forradalom, és mégis egy soha nem látott nemzeti egységben robbant ki akkor az ország.
A hallgatósághoz szólva úgy fogalmazott: "tegnapi megállapodások, amelyek juttatásokban való megbecsüléseteket fejezte volna ki, és már elintézett ügy volt, az a változó napokban kétségessé vált. Kétségessé vált az a többlet, amelyre még nemrégiben (...) fix ígéret hangzott el."
Az ilyen természetű harcoknak azonban nincs vége - hangsúlyozta, hozzátéve: nem azoknál kell keresni a "kopasztást", akik amúgy sem kapták meg a történelemtől azt a jóvátételt, amelyet megérdemeltek volna.
A kongresszuson felolvasták Sólyom László köztársasági elnök köszöntő levelét, amelyben az államfő kiemelte: nemes gesztus, hogy a Pofosz ünnepi megemlékezését a kommunista diktatúrák áldozatainak emléknapján tartják. A két ünnep gyökere közös - írta Sólyom László.
A rendezvényen a Pofosz alapítójának és jelenlegi elnökének visszaemlékezése mellett több történész is előadást tartott az 1956-os forradalomról.
Díszvendégként többek közt jelen volt Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék elnöke, Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság (LB) volt elnöke, Szabó Máté, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa és Kumin Ferenc, a Köztársasági Elnöki Hivatal stratégiai főosztályának vezetője.
A Magyar Politikai Foglyok Szövetségét 1989. február 23-én jegyezték be a Fővárosi Bíróságon. Célul akkor a politikai rendszerváltás elősegítését és a politikai üldözöttek erkölcsi-anyagi rehabilitációját tűzték ki.
MTI - MTI Fotó: Soós Lajos
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Kulturális örökség napja: ingyenes...
- A brutális hőség miatt piros...
- Hatalmas kamatot ígért egy pécsi...
- Gyalogost gázolt egy részeg sofőr...
- Tetőzik a kánikula, aztán érkezik a...
- Árokba hajtott, s rommá tört egy autó...
- Volt egyszer egy Tejbisztró:...
- A püspöki palota, a kincstár is...
- Robogóval esett el egy férfi...
- Tragédia történt Baranyában: autóval...