Az MSZP már megint feljelenti a kormányt Brüsszelben

2013. november 11. hétfő 14:55

Az MSZP már megint feljelenti a kormányt Brüsszelben

A devizahitelezés, a vidékfejlesztés és a családtámogatás kérdései, az E.ON gázüzletágának megvétele, valamint az előzetes letartóztatás meghosszabbításának ügye került szóba a hétfői napirend előtti felszólalások során az Országgyűlés ülésén.

Z. Kárpát Dániel (Jobbik) bírálta a kormányt, amiért a devizahiteles probléma megoldása érdekében a kereskedelmi bankok esetében nem alkalmazott olyan jogszabályi beavatkozást, mint a rezsidíjak esetében.

Kijelentette, a bankok csak a törvényből és az erőből értenek, Magyarországon azonban fenntartják a bankok "paradicsomi állapotát"; miközben máshol például a számlavezetés ingyenes, nálunk ez is hatalmas nyereség.

Szatmáry Kristóf, a gazdasági tárca államtitkára szóvá tette, hogy a Jobbik-frakció nagy része nem támogatta sem az árfolyamgát kiszélesítését, sem a kilakoltatási moratórium kiterjesztését, amelynek célja, hogy egyetlen adós se kerülhessen utcára.
Méltánytalannak nevezte a jobbikos javaslatot, és azt mondta, az nem megoldás a hazai károsultak számára. Emlékeztetett az eddigi intézkedésekre, amelyek elmondása szerint mintegy 380 ezer embernek nyújtott segítséget.

Az LMP-s Lengyel Szilvia azt mondta: a vidékiek helyzete nem javult az elmúlt évek során, az LMP pedig nem fogadja el azt a sorsot, amit a kormány a vidékieknek szán. Szerinte a vidék a kormánynak föld, pénz és szavazat, "szabad préda, amit oda lehet dobni a haveroknak".

Úgy fogalmazott: a kormány saját népét gyarmatosítja, miközben úgy tesz, mintha külföldi gyarmatosítók ellen harcolna. Bírálta az állami földek kiosztásának módját, valamint azt, hogy a közmunkaprogram keretében dolgozók mindössze 49 ezer forintból élnek.

Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter "általánosságban hemzsegőnek" ítélte a felszólalást és azt mondta: az LMP vidék nélküli párt. "Dolgozunk, talpra áll a magyar vidék, és ez jól látható, megjelenik a termékekben és a vidékiek aktív életében" - jelentette ki.

Nőtt az agrártámogatást igénybe vevők száma és az őstermelőké is - folytatta. Háromezer termelő jutott földhöz a Földet a gazdáknak program keretében. Egy erős agrártársadalom kiépítését nevezte célnak, és számos programra hívta fel a figyelmet.

Harrach Péter (KDNP) a gyed extrát méltatta felszólalásában, amely - mint mondta - növeli a gyermeknevelés biztonságát, és könnyebbé teszi a következő gyermek vállalását. Szerinte a kormány családpolitikai intézkedései választ adnak a különböző élethelyzetekre. Ezek között nagy kihívásnak nevezte a munka és a család összeegyeztetését, és méltatta egyebek között a családi adókedvezmény kiterjesztését.

Soltész Miklós szociális ügyekért felelős államtitkár szerint nehéz rendbe hozni azt a rombolást, amit a korábbi kormányok tettek a családpolitika terén. Szintén felsorolta a gyermeknevelést segítő intézkedéseket, hozzátéve: jövőre bővül a családi adókedvezmény. A gyed extra a családalapítás előtt álló fiatalokat segíti - hangsúlyozta.

Mesterházy Attila, az MSZP frakcióvezetője bejelentette: pártja az Európai Bizottsághoz fordul az E.ON gázüzletágának állami megvételével kapcsolatban, mert tiltott állami támogatásként értékelik azt. Céljuk az adófizetők pénzének visszaszerzése - mondta.

Az ellenzéki pártvezető szerint annak ellenére fizetett 280 milliárd forintot az állam, hogy a gázüzletág értéke mindössze 110 milliárdot tett ki. Bírálta, hogy további 60 milliárdot fordítottak a tározókra.

Sérelmezte, hogy bár a kabinet gyakran bírálja a multinacionális vállalatokat, az E.ON-t mégis extra profittal jutalmazza. Szólt a társadalmi egyenlőtlenségek növekedéséről is.

Soltész Miklós államtitkár szerint az MSZP elnöke elárulta, hogy a szocialisták "a következő hónapokban is hazaárulásra készülnek". A szocialisták a kormányváltás óta minden területen, ahol lehetett támadták az országot - mondta.

Nyílt hazugságnak nevezte az elhangzottakat, mert mint mondta, úgy fizettek 260 milliárd forint plusz áfát a gázüzletágért, hogy azt egy független vagyonértékelés során 400 milliárd forintra értékelték. Úgy vélte: a szocialistáknak az fáj, hogy olyan lépést tett a kormány, amire ők maguk nem voltak hajlandóak.

Rogán Antal (Fidesz) támogatást kért a házszabálytól eltérő végszavazásra az előzetes letartóztatás meghosszabbításának lehetőségéhez a súlyos bűncselekmények esetében. Emlékeztetett az ároktői banda esetére, és azt mondta: egyikük gyakorlatilag szabad lábra, házi őrizetbe kerülhet, "ám a mai napon ezt közösen megakadályozhatjuk".

Fontosnak nevezte, hogy ne kerülhessen házi őrizetbe az, akit gyilkossággal vádolnak. A többi közt Németország gyakorlatát hozta példaként, ahol nincs felső korlátja az előzetes letartóztatásban eltöltött időnek a legsúlyosabb bűncselekmények esetében.
A Fidesz frakcióvezetője reagált Mesterházy Attila felszólalására is. Azt mondta: "ha jól értem, bejelentette, hogy kormányon ismét privatizálnák az E.ON gázüzletágát. Amit a szocialisták mondanak E.ON-ügyben, az semmi más, csak ürügy a rezsicsökkentés megakadályozására - értékelte.

Rétvári Bence államtitkár azt hangsúlyozta: a törvényeknek nem a bűnözőket kell védenie, hanem a törvénytisztelő állampolgárokat. Szerinte nemcsak a bíróságtól kell megoldást várni az ügyben, a Háznak is van erre lehetősége, vagyis rendezhető, hogy november végén ne kerülhessen házi őrizetbe az ároktői banda tagja. Azt mondta, az előterjesztés nem von meg a bíróságtól semmilyen döntési lehetőséget.

Képünkön: Mesterházy Attila, a Magyar Szocialista Párt elnöke szólal fel napirend előtt az Országgyűlés plenáris ülésén 2013. november 11-én.


MTI - Fotó: Beliczay László