A moszkvai levéltárak is kellenek a '45 utáni diktatúra kutatásához

2015. április 12. vasárnap 09:09

A Nemzeti Emlékezet Bizottsága (NEB) minden dokumentumhoz hozzáférhet, és eddig nem kapott olyan jelzést, hogy valamivel ne foglalkozzon - mondta Földváryné Kiss Réka, a kommunista diktatúra működését vizsgáló, egy éve létrejött testület elnöke az M1 aktuális hírcsatorna Ma este című műsorában szombaton.

Arra a kérdésre, hogy eltűntek-e dokumentumok, Földváryné Kiss Réka úgy reagált: "mozaikokból építkezünk".

Hozzátette: a szovjet blokk országainak 1945 utáni történelme a moszkvai levéltárak anyagai nélkül csak részben tárható fel. Arra a kérdésre, hogy mennyire segítőkészek az ottani kollégák, a szakember annyit mondott: a kapcsolatfelvétel megkezdődött, bíznak benne, hogy sikeres lesz.

A NEB elnöke megjegyezte, hogy sokszor más volt szocialista országok levéltáraiból kerülhetnek elő magyar szempontból fontos dokumentumok, mert a hasonló itthoni anyagok már nincsenek meg.

Az első kutatási eredményekről szólva Földváryné Kiss Réka elmondta, könyveket jelentettek meg többek között a média és a pártállam, illetve a média és a titkosszolgálatok kapcsolatáról.

A NEB felvette a kapcsolatot a kommunista diktatúra időszakát kutató intézményekkel, illetve az erre az időszakra vonatkozó iratokat őrző levéltárakkal, továbbá igyekszik megkeresni a diktatúra áldozatait, hogy az ő nézőpontjukból is megismerhető legyen a korszak - mondta a szakember.

Felelősségtejes munka a magyar társadalom számára segíteni megérteni ezt az időszakot - fűzte hozzá Földváryné Kiss Réka.

(mti)