A Jobbik szerint ki kell lépni az EU-ból

2012. február 03. péntek 12:16

A Jobbik szerint nyílt és részletekbe menő vitát kell indítani az Európai Unió előnyeiről és hátrányairól, a szervezet elhagyásáról szóló, általuk sürgetett népszavazás előtt.

Gyöngyösi Márton, a Jobbik frakcióvezető-helyettese pénteken, Budapesten tartott sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott, itt az utolsó esély, hogy az ország elhagyja a nemzeti szuverenitás felszámolását immáron nyítlan vállaló uniót.

Mint mondta, Magyarország 2003-ban egy "gyalázatos" kampány után csatlakozott a szervezethez, ez alatt ugyanis csak a közösség előnyeit hangsúlyozták, a belépés negatívumairól alig lehetett hallani. Az ellenzéki képviselő szerint az EU elhagyásáról szóló népszavazást indokolja az is, hogy az elmúlt kilenc évben a közösség természete is megváltozott, hiszen míg az 2003-ban a "nemzetek Európája" felé haladt, addig most már az "Európai Egyesült Államok" van kialakulóban.

Gyöngyösi Márton szerint ez azt jelenti, hogy az intézményrendszer teljesen felőrli tagjai nemzeti szuverenitását és például az adó- és fiskálispolitikika, a költségvetés ellenőrzése területén is centralizációra törekszik. A Jobbik ezért úgy látja, el kell hagyni az uniót, azonban annak ettől függetlenül még nem kell hátat fordítani - fejtette ki a politus, kiemelve, hogy a pártja által régóta szorgalmazott keleti nyitással a nyugat és a kelet közötti egyensúlyt kell megtalálni.

Gyöngyösi Márton példaként említette, hogy Magyarország - Svájchoz és Norvégiához hasonlóan - megtarthatná tagságát a schengeni övezetben, emellett kétoldalú egyezményeket köthetne több uniós tagországgal is.


(mti)