Színes térképet készített a NASA űrszondája a Merkúrról
2013. február 25. hétfő 11:06

A NASA Merkúr-szondájának új videója a legbelső bolygót úgy mutatja meg, ahogy még sosem láthattuk, és felfedi, hogy a sziklás világ furcsán színes.
Az új videót a bolygó körül 2011 óta keringő Messenger szonda felvételei alapján állították össze a kutatók. A videó a Merkúr teljes globális térképét mutatja meg, létrehozásához több ezer fotót használtak fel.
A szakemberek szerint az új videó felfedi az összetételbeli különbségeket és azon eltéréseket, melyek megmutatják, milyen hosszú ideje vannak a bolygó felszínén az egyes anyagok. A fiatal krátersugarak - melyek a frissen megszületett becsapódási kráterek körül sugárban helyezkednek el - világoskéken vagy fehéren jelennek meg.
Az új videón a Merkúr színeit felerősítették, hogy jobban megkülönböztessék egymástól eltérő terepviszonyait. A videó összességében felszínének 99 százalékát öleli fel, képpontonként mintegy 1 kilométeres felbontással.
A kék és sötétkék területek a Merkúr kérgének azon részei, melyekről úgy hiszik, sötét, átlátszatlan anyagból állnak. A barnás régiók síkságok, melyeket láva formált.
A Messenger 2004-ben indult, ez az első emberkéz alkotta űrszonda, mely a Merkúr körül pályára állt, 2011 márciusában érkezett meg oda. 446 millió dolláros elsődleges missziója 2012-ben véget ért, jelenleg egyéves meghosszabbított küldetése vége felé jár. Kétéves kutakodása során több mint 168 ezer fotót készített a bolygóról.
Képünkön: A Messenger szonda képeiből alkotott színes térkép. A színeket felerősítették, hogy kihangsúlyozzák a kémiai, ásványtani és fizikai különbségeket a felszínt alkotó kőzetek között
Forrás: space.com - Fotó: NASA/Johns Hopkins Egyetem Alkalmazott Fizikai Laboratórium/Washingtoni Ca
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Még szerdán sem számíthatunk napsütére
- Szerdán dönt a kormány az árrésstop...
- Levélben kérték Orbán Viktort,...
- Szállást keres a Szentírás - Új...
- Boltba indult, aztán nyoma veszett...
- Pótlóbuszok járnak Villány és Mohács...
- Figyelem! Már csak két hét van az...
- Újra Mohács lesz a halétkek fővárosa,...
- Áprilisban is olcsóbban tankolhattunk...
- Hatalmas balhé volt Pécsett:...