Az Ollé-program és Telki a megmentő

2008. április 10. csütörtök 17:05

A labdarúgás aktuális kérdéseiről tárgyalt csütörtök délelőtt dr. Hargitai Jánossal, a baranya Megyei Közgyűlés elnökével és dr. Rákóczi Istvánnal, a megyei Labdarúgó-szövetség elnökével Kisteleki István MLSZ-elnök (képünkön).

A megbeszélés érdemleges részleteiről a Megyeházán tartott megbeszélést követő sajtótájékoztatón konkrétumokat ugyan nem tudhattak meg az érdeklődők, általánosságban azonban készségesen ecsetelte honi labdarúgásunk helyzetét a fociszövetség első embere.

Kisteleki István szavaiból kitűnt, hogy a magyar foci legújabb kori felvirágoztatásának kulcspontjait a már folyó Ollé-programban és a Telkibe tervezett MLSZ-labdarúgóközpont mielőbbi kialakításában látja.

Előbbi kapcsán örömhírként közölte a sportvezető, hogy a már átadott két műfüves pályát a nyárig újabb ötven követheti, ez pedig a projektet vonzó magánbefektetők saját pályáival együtt mintegy 6-7 milliárdos fejlesztést jelent a labdarúgás infrastruktúrájában.

A Telkibe tervezett edzőközpontnak ugyan az egyik reménybeli befektető bank utolsó pillanatbeli visszalépését követően már a kezdése is csúszik, ám a focivezér szerint jövő tavaszra így is van remény a mintegy hárommilliárdos beruházás tető alá hozására.

Ehhez a FIFA majd' 800 millióval, az MLSZ további 200-zal járul hozzá, a maradék kétmilliárdra keresnek most újabb tőkeerős befektetőt.

Ha az edzőközpont elkészül, az gyökeresen új alapokra helyezheti labdarúgásunkat, mondta, hiszen így az utánpótlás kiválasztásától, nevelésétől egészen az A-válogatott edzőtáboroztatásáig egy fedél alá, azaz jobban átláthatóvá és ellenőrizhetővé kerülne a teljes focipaletta.

Újságírói kérdésre válaszolva Kisteleki István magára vállalta a Várhidi Péter szövetségi kapitány maradás-menesztése körüli immár többhónapos huzavona „kommunikációs problémáit". Ahogy fogalmazott, ha ma tehetné, sokkal egyértelműbben oldaná és főként fogalmazná meg a kapitány szerződésének lejártával kialakult helyzetet.

Mindemellett azt a konkrét kérdést, hogy „akkor most folyik-e kapitánykeresés, vagy maradhat Várhidi?..." újólag kikerülte azzal, hogy ennek eldöntése az elnökség hatásköre, amely viszont április 24-ei ülésén „biztosan napirendre tűzi a kapitányi poszt ilyen vagy olyan irányú eldöntését...".

Ugyancsak kérdésre válaszolva, az ominózus Fradi-licenc körüli helyzetet bogozgatva Kisteleki kifejtette, hogy szerinte a dair play és az etika szabályai szerint járt el annak idején az a testület, amely megvonta az FTC élvonalbeli szereplési jogát. Ugyanakkor, ismerte, el, lehetséges, hogy mindeközben, szándékai ellenére bizonyos jogszabályokkal ellentétesen cselekedtek, így „maguk is tudják, hogy a bírósági pert ez ügyben el fogják veszíteni".

Tanulságként azt vonta le e kérdésből az MLSZ-elnök saját maguk számára, hogy „az érzelmeken túl a konkrét jogszabályokra is jobban tekintettel kell lennünk a jövőben a hasonló helyzetek elkerülése érdekében".

Arra az immár pécsi vonatkozású felvetésre, hogy mindenben a legkörültekintőbben járt-e el a szövetség Róth Antal decemberben lejárt U21-es szövetségi edzői szerződésének ügyében, azt válaszolta, hogy „jogilag biztosan, hiszen azt nemcsak a szövetség, hanem Róth is tudta, hogy lejár a kontraktus, azaz január1-től az edző szabad embernek tekinthette magát. Azokról a sajtóértesülésekről pedig, hogy a szakvezetőt bárki is bárminemű szövetségi pozíció betöltésével hitegette volna, ő nem tud, így ezt érdemben nem is kommentálja."

Róth egyébként kitűnő munkát végzett hatéves tevékenysége során, tette hozzá, ő személyesen is tiszteli, ám az, hogy kaphat-e bármi további feladatot, szintén a következő elnökségi ülés, azaz az A-válogatott kapitánykérdésének függvénye lehet.

Sz. Zs., Fotó: labdarugoliga.hu