Vörösödnek a mecseki feketefenyők

2010. április 10. szombat 19:16

Vörösödnek a mecseki feketefenyők
Különleges gombafertőzés támadta meg a mecseki erdőben található feketefenyőket. A betegség felborítja a fák vízháztartását, emiatt kiszáradnak a növények. Öt éve már volt hasonló eset, most annak a kétszeresére becsülik a kárt. Nehezíti a helyzetet, hogy a beteg fákat csak engedéllyel lehet kivágni, miközben a gomba éppen nyáron a legfertőzőbb.

Döbbenetes képet mutat néhány fenyőfacsoport a Felszabadulás-emlékmű környékén. A hatalmas, csaknem 80 éves fák többsége vöröslő tűlevelekkel jelzi, valami nincs rendben velük.

- Egy gomba támadta meg a fákat, becslésem szerint a növények 60 százalékát érinti a fertőzés - mondta el Lovescher István, a Pécs Holding Zrt. erdésze. - A betegség a fák vízháztartását borítja fel, aminek következtében a növények szárába és ágaiba nem jut elég tápanyag, és kiszáradnak. A legnagyobb baj az, hogy nincs védekezés a fertőzés ellen.

A gomba ugyanis nemcsak a fák tűleveleiben, hanem a lágy hajtásaiban is megtalálható, így akkor, ha a növénynek több mint a fele megfertőződött, biztos, hogy ki kell vágni. A szakemberek azt mondják, ha ennél kisebb mértékű a fertőzés, akkor a fiatalabb, vagy jobb állapotban lévő fák egy-két év alatt kiheverik a fertőzést és immunissá válnak.

Öt évvel ezelőtt egyébként egyszer már volt hasonló fertőzés a Mecsekben. Akkor mintegy 200 köbméternyi fát kellett kivágni, most azonban ennek legalább a kétszeresét kellene az összesen mintegy 30 hektáros területen.. Nehezíti a helyzetet, hogy természetvédelmi területről van szó, ahol a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatósága szakvéleménye alapján a környezetvédelmi felügyelőség engedélyezheti a fakivágást, ám az előírások értelmében március 31-ét követően már nem szabad fákat kivágni.

Pedig a gomba éppen a nyári időszakban a legfertőzőbb. Mivel a feketefenyők nem őshonos növények a Mecsekben, az egyre többször előforduló száraz, forró nyár megviseli őket, a legyengült növényeket pedig még könnyebben megfertőzi a kór, amelynek tüneteit viszont csak jó fél évvel később, tél végén, illetve kora tavasszal lehet észrevenni. A szakemberek attól tartanak, ha most nem vágják ki a súlyosan beteg fákat, a következő években még több lehet a fertőzés.


Képünk illusztráció.

Marton Ferenc