Visszatartja az EKF-pénzt Hiller tárcája

2009. május 04. hétfő 19:55

Visszatartja az EKF-pénzt Hiller tárcája
Az erre az évre tervezett, korábban támogatásra érdemesnek tartott EKF-programokat három forrásból finanszírozzák: a városi büdzséből, a Nemzeti Kulturális Alap segítségével, illetve az Oktatási- és Kulturális Minisztérium keretéből biztosítanak pénzt az események megszervezésére. A tárca azonban mindeddig nem utalta a rá eső részt.

A Pécsi Galéria és Vizuális Művészeti Műhely év elején sikerrel bemutatott, s már le is zajlott kiállításaira még egyetlen fillér sem érkezett például a kultusztárcától, holott több millió forintról van szó. Gamus Árpád igazgató kérdésünkre elmondta, egyelőre a kiadásaik átütemezésével meg tudták oldani a késedelem miatt keletkezett nehézségeiket, de hosszú távon nem tudják felvállalni a nem kis pénz hiányát. Hozzátette: a kulturális ágazatban időről időre előfordulnak hasonló csúszások, így már meg sem lepődik.

Problémájával nincs egyedül a galéria, hiszen több más pécsi intézmény rendezvényeihez is az OKM biztosít(ana) forrást- hogy mást nem mondjunk ilyen volt a Pécsi Egyetemi Napok több napos rendezvénysorozata is, amelyet szintén pénz nélkül hagyott egyelőre a tárca. De ugyanígy a Fringe-fesztivál, a diákszínjátszó találkozó, s még tucatnyi rendezvény szervezői várnak a betervezett forintokra.

Első körben a pécsi menedzsmentközpontot kerestük az ügy kapcsán.

Ruzsa Csaba ügyvezető azt mondta, tudnak a problémáról, s azt már jelezték is az illetékes tárcának, illetve a kifizetéseket kezelő Hungarofest Kht.-nak is. Többet azonban nem tehetnek, hiszen nekik nincs szerepük a pénz áramlásában.

A kifizetéseket végző Hungarofestnél azt közölték lapunkkal, hogy "folyamatban vannak a szerződések az összes lezajlott programmal, a kifizetések a szerződéskötés után május hónapban várhatók".

Van, akinek tehát majdnem fél évet kell várnia a beígért pénzre. Azt is megtudtuk, hogy ők folyamatosan tájékoztatják a pécsi menedzsmentközpontot is a fejleményekről, s a programgazdák bátran kopogtathatnak ott is problémáikkal.

A OKM-nél is érdeklődtünk, ám nem válaszoltak a kifizetések elhúzódásának okait firtató kérdésünkre, mindössze a Hungarofest által közölteket ismételték meg. Mint más forrásból megtudtuk, közrejátszhatott a történésekben, hogy Hiller tárcájának egészen márciusig nem volt elfogadott költségvetése. Mindez azonban csöppet sem érdekli a szervezőket, ők már szívesen kifizetnék adósságaikat.

Képünk az év elején megrendezett Lantos-kiállítás sajtótájékoztatóján készült. Jobbra Gamus Árpád, galériaigazgató.

Korb Zoltán - Fotó: pecs2010.hu