Végjáték: kiürítik és eladják a Tüdőszanatóriumot
2008. április 17. csütörtök 22:04

Ismét a megyei kórház sanyarú anyagi körülményei indokolják a költöztetést, ahogy az az aktív ágyak esetében is történt. Mindezt csak megfejeli az a tény, hogy az épület leromlott állapotban van, fenntartása méregdrága, s rövid távon felújításra szorulna - a megyének viszont nincs pénze rá.
Mint ismert, tavaly a szanatóriumban az aktív ágyak elköltöztetését követően a krónikus betegeknek nyújtottak elhelyezést. Az intézmény azonban kihasználatlan, mint ahogy az egész krónikus ellátás a megye intézményeiben - így évi további 200 milliós plusz vesztesége keletkezik a másfél milliárdos kintlévőséggel rendelkező intézménynek. A rendelkezésre álló 275 fekhely kevesebb, mint felét veszik csak igénybe, miközben a kapacitás kilencven százalékos lekötésével válna nullszaldóssá a működtetés.
Eddig szent tehén volt
Tovább rontja az összképet, hogy a Baranya Megyei Kórház számára nehézséget jelent a szükséges betegszám biztosítása, mivel egyrészt intézményen belül az aktív beteg krónikus ágyra történő áthelyezését nem finanszírozza az OEP, másrészt Baranyában több kórházban is jelentősen megnőtt a krónikus ágyak száma, így valójában versenyhelyzet alakult ki a betegekért.
Mindezek indokolják a megyei közgyűlés döntését, amely utasítja a kórház menedzsmentjét: dolgozzon ki javaslatot az Ángyán János utcai telephelyen lévő 135 krónikus ágy működtetésére vonatkozólag, és gondoskodjon a Tüdőszanatórium épületének fokozatos kiürítéséről. Emellett a többi ágy szüneteltetését is elrendelik, hiszen 140-re gyakorlatilag nincs is szükség. Ruzsa Csaba főigazgató szerint ez ugyanakkor nem jár elbocsátásokkal, mert az üres ágyakat eddig sem használták.
Dr. Hargitai János, a Baranya Megyei Önkormányzat elnöke lapunknak úgy nyilatkozott: őszre, azaz a fűtési szezonra teljesen ki kell üríteni az épületet, és az ágyakat más meglévő telephelyekre kell költöztetni vagy akár más szervezetekkel - például az Irgalmas Renddel - közösen üzemeltetni.
Kérdésünkre, hogy az üres ingatlannal mit fognak kezdeni, így válaszolt:
"Az egész egészségügyi integráció arról szól, hogy a telephelyek száma harmadára csökkenjen. Nyilvánvaló, hogy az üresen maradó épületeket nem őrizgethetjük, vagy várhatunk arra, hogy összedőljenek. A Tüdőszanatórium piacképes ingatlan, így jó áron vevőre találhat - őszintén szólva boldog lennék, ha már ma üres lenne. Az eladásból befolyó összeget ugyanis vissza tudjuk forgatni az egészségügybe, amely - ha úgy tetszik - már fel is élte az ingatlan pénzbeli értékét" - mondta, utalva a kórház adósságállományára.
Hozzátette: a fejlesztésekhez is kell önerő, amelyeket szintén az egészségügyi ingatlanok értékesítésével lehet megteremteni, ezért a Dischka Győző utcai, és a pécsbányai épületet is hirdetik.
Leszögezte ugyanakkor: az eladások során majdan befolyó összeg felcímkézett forintokat jelent. Azaz a pénzt csakis az egészségügybe forgatják vissza, másra nem költenek belőle.
K. Z. - Fotó: Dittrich Éva
Facebook box
Megosztás
Kapcsolódó írások
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Elvonul a vihar, pénteken már...
- Több mint egy hónapja hiába keresnek...
- Nem várható a koronavírus-fertőzések...
- Tűz ütött ki egy komlói társasház...
- Hatalmas hőmérséklet-különbség...
- Kamionnal ütközött egy teherautó a...
- Belenézhetünk a Mohácson ötszáz éve...
- Aki szereti a sört, annak a Pécsi...
- Fiatal rablók terrorizálták a...
- Nagyapja zaklatott egy 14 éves...