"Van tartalék az oktatási szférában"

2009. június 29. hétfő 21:04

Az elmúlt években rengeteg indulatot váltottak ki a szocialista városvezetés által az oktatási szférában meghozott intézkedések. A közelmúltban a talán a legtöbbet bolygatott területért felelős bizottság vezetését a jobboldal kapta meg - Bognár László (Fidesz-KDNP) elnököt kérdeztük a feladatokról.

 -Milyen irányt vesz majd a bizottság munkája, milyen intézkedéseket valósíthatnak meg?
- A meglévő negatív tendenciák által meghatározott körülményeket figyelembe kell vennünk: a gyermekek számának csökkenését, az állami normatívák fokozatos apadását, a város költségvetési helyzetét. A körülményekből fakadó döntéseket szándékaink szerint elsősorban széleskörű egyeztetésekkel, partnerségi viszonyt kialakítva, az érintettek bevonásával, javaslataik figyelembevételével hozzuk majd.

- Az oktatási szférában korábban is voltak jelentős megtakarítások.
- Szerintem vannak még újabb tartalékok is a rendszerben, példát erre a felnőttoktatás területéről hozhatunk. Nemrégiben, miután az önkormányzat meg szerette volna szüntetni ezt az oktatási formát az egyik iskolában, az adott intézmény maga javasolt egy, a korábbinál takarékosabb megoldást, melyet el is fogadott a testület, így a felnőttoktatás megmaradt. Ugyanakkor a polgármester által elrendelt átvilágítás eredményét meg kell várnunk, a szükséges változásokra vonatkozó lehetőségek ez után tisztázódhatnak csak. Az iskolai és óvodai összevonásokat is meg kell vizsgálni, de csak abban az esetben változtatunk, ha a korábbi városvezetés intézkedéseinek korrekciójára egyáltalán módunk nyílik.

- Az osztályösszevonások felülvizsgálatára is sor kerül?

- A bizottság elé került egy, a városháza illetékes főosztálya által készített tájékoztató dokumentáció, ebben számolnak be arról, hogy mely intézményekben, s mely osztályokban magas a létszám, s hol van lehetőség csoportbontásra. Nem mindenhol van értelme a korábbi döntések, összevonások megszüntetésének, hiszen egyes osztályok már végzősek, s sok esetben pedagógiai szempontból sem érdemes újra megbolygatni a közösségeket.

- Melyek az elsődleges feladatok az oktatás területén?
- A Leőwey Klára Gimnázium elhelyezése megoldásra vár: annak idején ellenzéki javaslatra indultak meg a tárgyalások a Bőrklinika épületébe való átköltözésről, várhatóan augusztusban dönthet ennek az elképzelésnek a jóváhagyásáról a pécsi közgyűlés. Az ingatlan egyházi tulajdonba történő visszadása utáni állami kárpótlási pénz is rendelkezésre áll, így az önkormányzati döntést követően megindulhat a költözés tényleges előkészítése. Megoldást kell keresni arra a problémára is, mely szerint a bejáró tanulók után járó állami normatíva nem elegendő, így a környező kistérségek illetékeseivel kell tárgyalnunk az általuk adandó többlet-hozzájárulásról. Ismert az is, hogy Pécsett arányaiban túl magas a gimnáziumba járó diákok száma a szakképzést igénybe vevő tanulókkal szemben. Úgy gondolom, hogy ennek a helyzetnek a rendezésére nem alkalmasak az adminisztratív módszerek - úgymint az indítható osztályok számának meghatározása -, de a szakképzés vonzóvá tételével, promóciójával, illetve pályázati források bevonása általi oktatás-fejlesztéssel eredményt lehetne elérni.

-Közel tíz éve szervezték ki az iskolai étkeztetést, ma vállalkozók látják el a feladatot. Készül-e felmérés arra vonatkozóan, hogy ezt ismételten a városi intézmény-hálózaton belül oldják meg?
- Mindenképpen érdemes ezt a lehetőségek is áttekinteni. Személyes tapasztalatom az, hogy a kiszervezés előtt jobban működött a rendszer, elképzelhető tehát, hogy más konstrukcióban ez olcsóbb is lenne.

B. M. - Fotó: Dittrich Éva