Üzemanyagcella-gyárat avattak Pécsett
2011. március 18. péntek 17:33
Hirth Ferenc, a cég ügyvezetője az avatási ünnepségen az MTI-nek elmondta: a mintegy ezer négyzetméter alapterületű csarnokot hat éves előkészítő munkával barnamezős környezetben, 250 millió forintos beruházás eredményeként építették fel. A fejlesztéshez 100 millió forint európai uniós pályázati forrást nyertek.
A vállalat jelenleg főként elektronikai készülékek, villamos kapcsoló- és vezérlőszekrények, ipari elektronikus berendezések gyártásával, logisztikai rendszerek tervezésével és szerelésével foglalkozik, a termékek 20-40 százalékát exportálja.
Legfontosabb vevői között gép és berendezésgyártók ugyanúgy megtalálhatóak, mint autó-, élelmiszer-, cement-, mész- és környezetipari cégek, ipari technológiákat alkalmazó termelő vállalkozások, és egyebek mellett automatizált magasraktárak.
Hirth Ferenc hangsúlyozta: a világ olaj- és gázkészleteinek csökkenése, ezen energiahordozók árának növekedése, valamint az ellátási nehézségek miatt is nagy lehetőséget látnak a jövő egyik energiaforrásaként számon tartott hidrogénüzemű üzemanyagcellák előállításában, értékesítésében.
A technológia lényege, hogy a cellákba töltött hidrogén elégetésével elegendő energia nyerhető különböző berendezésekbe, járművekbe, közlekedési eszközökbe épített villanymotorok működtetéséhez. Nagy előnye, hogy környezetbarát, egyetlen mellékterméke a tiszta vízgőz, használata során káros anyag nem szabadul fel.
A Kontakt-Elektro Kft. kis mennyiségben korábban is gyártott és értékesített üzemanyagcellákat, mostantól azonban folyamatosan növeli a termelést. Elkészíti az 1000, a 2000 és az 5000 Watt teljesítményű berendezések prototípusait, fejleszti a cellák komponenseit és előkészíti a gyártásukat.
A három évtizede alapított, magyar tulajdonú és évente 500 millió és 800 millió forint közötti árbevételt elérő társaság tavaly 10 millió forintos bevételt produkált az üzemanyagcella-üzletágból, s azt reméli, ebből jövőre már 20 millió forintos forgalma lesz.
Hirth Ferenc azt mondta: ehhez piacuk a járműipar lehet. A cella beépíthető balatoni kishajókba, kerékpárokba, kisebb teljesítményű kommunális, továbbá kórházi kiszolgáló robotizált járművekbe, üzemi targoncákba is. A cella ezen kívül szünetmentes tápegységek akkumulátorainak kiváltására is alkalmas.
Az ügyvezető szólt arról is, hogy jelenleg 40 alkalmazottjuk van, a következő két évben 10 további dolgozó felvételét tervezik.
(mti)
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- A hét várhatóan legmelegebb napja vár...
- Drákói szigorra számíthatnak...
- Mutatjuk, kik nyerték meg az...
- Éjszakai expresszel is utazhatunk...
- Baranyában is készülnek a nemzeti...
- Pénteken lesz a virágvásár a Kossuth...
- Egyre több az ügy, de állják a sarat...
- Kamionnal ütközött egy kisteherautó a...
- Még el sem indult, máris késik egy...
- A bringások számára is számos...