Újra átszabják az EKF irányítását

2008. október 28. kedd 20:02

Újra átszabják az EKF irányítását
Ha nem is eget rengető mértékben, de újraszervezik az EKF-központ működését, miután menesztették a főigazgatót és helyettesét. A jövőben összehangoltabb munkát követel a városvezetés, és szinte napi felügyeletet gyakorolna a társaságon. A kommunikációs feladatokért a polgármesternek és az önkormányzatnak kell felelősséget vállalnia, és a Művészeti Tanács szerepén is csiszolnának azzal, hogy civil, szakmabeliekből álló tanácsadókat hívnának "alájuk" segítségül.

Mint az az EKF-központ helyzetértékeléséről és a további feladatairól értekező, Tasnádi Péter polgármester által jegyzett előterjesztésből kiderül, jelentősen módosulnak a program levezénylésével kapcsolatos kompetenciák Mészáros András távozása után.

A tervek szerint a jövőben jóval nagyobb ellenőrzési, irányítási, az ügyekbe való beleszólási hatáskört kap a városházi hivatali apparátus. Megalakul, s hetente ülést tart a jegyző vezetésével, a különböző főosztályvezetők és a központ menedzsmentjének részvételével az ún. "EKF Szakmai Koordinációs Értekezlet". Ezen a bizottsági- és közgyűlési döntéseket készítik elő, s azt várják, hogy ezáltal a szakmai információáramlás folyamatos és naprakész lesz.

Ruzsa és Mikes az élen

A város megszüntette a korábbi főigazgatói- és helyettesi posztot, egyúttal novembertől határozatlan időre Ruzsa Csaba korábbi pénzügyi igazgatót nevezte ki a Pécs2010 Menedzsment Központ Kht. élére havi bruttó 900 ezer forintos díjazással.
Dr. Mikes Éva jogi vezető ezután kvázi-helyettesi megbízást is ellát majd mellette, afféle jobbkeze lesz az ügyvezetőnek.

Az eddigi gyatra kommunikációval kapcsolatban várhatók a legnagyobb változások.

A kommunikációs és marketing igazgató funkciója személycsere mellett változik meg, így a Mészáros András távozása óta táppénzen lévő Szász Andrea székét is más örökölheti. Mindeközben a poszt várományosának mozgástere szűkül, mert ezentúl a lokális kommunikáció központjában az önkormányzat áll majd - a kommunikáció első számú felelőse a polgármester és az önkormányzat lesz. Kérdéses azonban, hogy - mivel professzionális kommunikációs csapat nem működik a városházán - miként bírkózik meg majd a nem kis feladattal az önkormányzat.

A helyi kommunikáció tartalma mindenesetre - az ígéretek szerint - megváltozik: a beruházások helyett a kulturális programokat és a városban meglévő attrakciókat hangsúlyoznák, valamint - a pécsiek irányába - egy erőteljes imázskampányra is készül a városháza. Végre egy, a pécsiek kulturális fővárosról alkotott véleményét és elvárásait kutató reprezentatív felmérés is készül, így konkrét akcióterv mentén haladhatna a program a jövőben.

Az újdonsült tervek között az eddigieknél rendszeresebb lakossági fórumok megtartása, infópont-hálózat kiépítése, az oktatási intézményeknek a programba történő azonnali bevonása, sőt, a "Csészényi Tér" infópont nevének, funkciójának, tevékenységének újragondolása is szerepel.

Az előterjesztés nem burkolt kritikával minősíti a központ eddigi kulturális vonallal kapcsolatos produktumát is. A városvezetés most már belátja: csak a pécsi kulturális intézmények és szakemberek hatékony bevonásával képzelhető el olyan háttérmunka, amelynek segítségével a tavasszal életre hívott Művészeti Tanács érdemi döntéseket tud hozni.

A tanács alá egy, a pécsi kulturális intézményeket is megjelenítő előkészítő háttérbázis létrehozását gondolták ki. Ezzel kívánják elérni, hogy a város által fontosnak tartott rendezvények, az intézmények javaslatai, a város jellegét meghatározó műfajok valóban a Művészeti Tanács elé kerülhessenek. "E folyamat nélkül ugyanis az önkormányzat és a központ képtelen hiteles párbeszédfórumok, szakmai tárgyalások lefolytatására..., és a véleményformáló szakmai elit, sem a kapcsolódni kívánó civilek irányában nem társadalmasítható a program" - szól az önkormányzat által csütörtökön megtárgyalandó előterjesztés.


Képünkön: a Művészeti Tanács néhány tagja. Civileket és szakmabelieket hívnának melléjük segítségül.

Korb Zoltán - Fotó: Dittrich Éva