Tüzet viszek: újszerű és érdekes kötet a baranyai népszokásokról és tánchagyományokról

2015. augusztus 04. kedd 13:21

Tüzet viszek: újszerű és érdekes kötet a baranyai népszokásokról és tánchagyományokról

Tüzet viszek címmel jelent meg a közelmúltban a JPM Néprajzi Osztályának kiadásában egy vaskos, tartalmas kötet, amelyet a Múzeumok Éjszakája programsorozat keretében mutattak be a nagyérdeműnek. A két szerző, Balogh János és Gunszt Andrea nem kevesebbet vállalt, mint hogy összegyűjti a legfontosabb baranyai népszokásokat és tánchagyományokat. 

Persze mindez azonnal felveti azt a kérdést: a rengeteg összegyűjtött anyag, információ birtokában milyen újat tud még mondani egy ilyen kötet? Balogh János az egyik szerző így vall erről: „Molnár István már az 1940-es években filmezte a baranyai táncokat, emellett a korabeli filmhíradókból rendelkezésre állnak rövidebb részletek egy-egy koreográfiából, de azok természetesen nem tudományos céllal készültek. Az igazi felmérés, kutatás az 1950-es, majd a '60-as években kezdődött meg." 

Szakmai írások, tanulmányok, filmek - vagy azok híján jegyzőkönyvek - fennmaradtak abból az időszakból, de átfogó tanulmány Baranya megye néptánchagyományairól és -szokásairól nem készült. Érdekes, hogy az egyéb néprajzi gyűjtésekben viszont gazdag anyag áll a kutatók rendelkezésre - többek között - Berze Nagy János és dr. Várnai Ferenc jóvoltából. 

Balogh János és Gunszt Andrea a Baranyai Szólótáncfesztiválon találkoztak először, megismerkedtek egymás munkásságával. Kiderült, hogy kisebb tanulmányokat már mindketten írtak egy-egy területi egység tánchagyományairól, illetve -szokásairól. Azonnal eldöntötték, hogy közösen szerkesztenek egy olyan kötetet, amely táncoktatók munkáját segíti. 

Így valósult meg - a Janus Pannonius Múzeum Néprajzi Osztályának kiadásában - a Tüzet viszek című kötet, amelyhez a Nemzeti Kulturális Alap biztosított támogatást. A könyv azonban nem csupán az eddig csak töredezetten, itt-ott fellelhető - a néptáncokra, táncos szokásokra és hagyományokra vonatkozó - ismeretek összegzése, szisztematikus rendszerezése, hanem rendkívül sok új ismeretet, kutatási eredményt, (újra)gondolkodásra ösztönző megállapításokat is tartalmaz. 

A Tüzet viszek című kötetet lapozgatva olvasó igazi (képzeletbeli) kultúrantropológiai utazást tehet Baranyában Berkesdtől Dunaszkcsőn át Vásárosdombóig. A két szerző közös munkája ezzel nem ér véget, már javában folyik a következő tanulmánykönyv előkészítése, amely Hegyaljától Tótországig címmel Szlavónia és Drávaszög falvainak tánchagyományát igyekszik majd bemutatni. 

A Tüzet viszek című kötet háromezer forintért megvásárolható a JPM Néprajzi Osztályán (Pécs, Rákóczi út 15.) keddtől szombatig 10-16 óra között. További információ is itt kérhető a (72) 315-629-es telefonszámon.

Forrás: JPM