Tizenegymilliárd forint az E.ON energialopásokból eredő kára
2011. augusztus 04. csütörtök 10:29

Egyre több fogyasztó panaszkodik az óraleolvasási eljárásokra országszerte. A fogyasztói kritika szerint egyes cégek jogszerűtlen módon - a lakóktól elkülönülve vagy eleve lopást sejtve - vizsgálják meg a mérőórákat, és sok esetben le is szerelik azokat, majd szerződésszegésre hivatkozva küldik a kötbér fizetésére felszólító levelet. Pécsett egyelőre nincsenek ilyen jellegű lakossági panaszok, tudtuk meg Varga Ivettől, az E.ON Hungária Zrt. kommunikációs munkatársától, noha éves szinten a társaságnak tavaly 11 milliárd forintra rúgott az illegális energialopásból eredő anyagi kára. A megyei és városi adatokról nem nyilatkozott, mondván azok nem nyilvánosak.
Az élet- és balesetveszélyes illegális áramvételezés során gyakran túlterhelés jelentkezik a hálózaton, amely meghibásodásokat és feszültségingadozást okoz, míg a gázhálózatba történő beavatkozás gázszivárgáshoz és gázrobbanáshoz vezethet. Tavaly 11 milliárd forintnyi kára keletkezett ebből az E.ON-nak, noha a hatékony ellenőrzéseknek köszönhetően ez jelentős „javulásnak" tekinthető, hiszen 2009-ben ez a tétel 14 milliárd forintot tett ki.
- A társaság energiaellenőrei rendszeresen végeznek mérőóra-ellenőrzéseket, szükség esetén akár hatósági, rendőrségi segítséget is igénybe véve. Az ellenőrzött fogyasztási helyeket részben szúrópróbaszerűen választják ki, de egyre gyakoribbak a lakossági bejelentések is. Emellett a vállalatcsoport belső, elektronikus nyilvántartási rendszeréből, különböző szempontok alapján kiszűrt fogyasztási helyeken célzott ellenőrzéseket is végeznek - fogalmazott a sajtóreferens.
Idén eddig mintegy hatvanezer ellenőrzésre került sor, és riasztó adat, hogy minden hatodik esetben derült fény szabálytalanságra. A tapasztalatok szerint nemcsak lakossági áramlopás létezik, hanem ipari létesítmények és cégek is vételeznek illegálisan energiát. Az ellenőrök csak a szabálytalanság megléte esetén fizettetnek kötbért, illetve számlázzák ki a szabálytalan vételezés díját.
Az energialopásból származó anyagi kár mellett szintén jelentős mértékű a lejárt tartozások nagysága. A fogyasztók összességében több tízmilliárd forinttal tartoznak a társaságnak, a harminc napon túli hátralékok száma 2009-ben harminc-, tavaly további húsz százalékkal emelkedett - közölte Varga Ivett.
A július elsejétől életbe lépett új szabályozás értelmében a fogyasztási hely már hatvan nap elteltével - a tartozás összegétől függetlenül - kikapcsolható a szolgáltatásból. (Tavaly 55 ezer helyen szüntették meg az energiaellátást.) A visszakapcsolás díja az áramszolgáltatás esetében mintegy 22 ezer forint, míg gázszolgáltatás esetén - a mérő típusától függően - legkevesebb húszezer forint.
Képünk illusztráció.
H. L. B. - Fotó: Kováts Judit
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Volt egyszer egy Tejbisztró:...
- Petri György nevét viseli a megújult...
- Angliáig jutott a Mohácsi-szigetről...
- Ennyi volt: leállnak a pogányi...
- Megdőlt egy szakállas országos...
- Tragédia Baranyában: tóba fulladt egy nő
- Meghosszabbították a nevezést a...
- Megható levelet írt egy pécsi szülő a...
- Nyoma veszett egy 16 éves lánynak...
- Vádat emeltek egy baranyai drogbanda...