Tettye Forrásház: elkerülhető lett volna a sásdi vízközmű-birtokbavétel

2011. április 29. péntek 20:01

Ha elfogadta volna a Tettye Forrásház Zrt. korábbi ajánlatát a sásdi önkormányzat, akkor a baranyai település szerdán nem kényszerült volna a Pécsi Vízmű Zrt. által üzemeltetett helyi vízközművek birtokba vételére - közölte a Tettye vezérigazgatója pénteken az MTI-vel.

Sándor Zsolt emlékeztetett rá, tavaly év végén, illetve még ez év elején is több, a Pécsi Vízművel szerződésben álló településnek - köztük Sásdnak - tettek ajánlatot az esetleges szolgáltatóváltásra. A baranyai város azonban nem élt ezzel a lehetőséggel, így kényszerült a szerdai drasztikus lépésre - hívta fel a figyelmet a baranyai megyeszékhely vízszolgáltatójának vezérigazgatója. A sásdi önkormányzat szerdán vette birtokba a Pécsi Vízmű Zrt. által üzemeltetett helyi vízközműveket.

Székely Szilárd, Sásd szocialista polgármestere arról tájékoztatta az MTI-t, hogy a 3400 lakosú város képviselő-testülete a múlt héten felmondta a Pécsi Vízművel fennálló működtetési és vagyonkezelési megállapodást, kedden pedig úgy döntött, a Dunántúli Regionális Vízmű Zrt.-t (DRV) bízza meg a szolgáltatással.

Az MTI tudósítója látta, amint szakemberek a városi víztermelő kutaknál, a hidroglóbusznál, a gravitációs tartálynál és a szennyvízrendszernél levágják a lakatokat, amelyek biztosítják, hogy e berendezésekhez illetéktelenek ne férhessenek hozzá. A polgármester a Pécsi Vízműnek a várossal szembeni tartozásával és a vízminőséggel kapcsolatos kifogásokkal indokolta az önkormányzat lépését.

Azt mondta: a társaság súlyosan megszegte szerződésben vállalt szolgáltatási kötelezettségét. Közlése szerint a cég a helyi vízhálózat korszerűsítéséhez szükséges mintegy 40 millió forintos hozzájárulással tartozik a városnak. Emellett nem tudott elszámolni az önkormányzatnak az eszközhasználati díjjal és a lakosságtól fejlesztési célra beszedett összegekkel.

Egy független labor pedig kimutatta, hogy a sásdi ivóvízben több káros anyag szintje többszörösen meghaladja a jogszabályban rögzített határértéket. Székely Szilárd szerint az új szolgáltató orvosolni tudja ezeket a hiányosságokat. "A vízminőség biztosítása technológiai kérdés, erre a sásdi infrastruktúra alkalmas. Ennek megfelelő működtetésére kerestünk szakmai szempontból kifogástalan, anyagilag tőkeerős szolgáltatót" - jegyezte meg. A Pécsi Vízmű ugyanakkor továbbra is Sásd jogos vízszolgáltatójának tartja magát.

Nyirati István, a társaság vezérigazgatója az MTI-nek azt mondta: visszaveszik a közműveket és egyben jogi lépéseket is tesznek az ügyben.