Szili Katalin kiáll a radar ellen, de semmit nem ígér...

2009. május 24. vasárnap 18:36

Szili Katalin kiáll a radar ellen, de semmit nem ígér...
Mint ismeretes, Szili Katalin házelnök a polgármesteri kampány hajrájában a honvédelmi tárca vezetőjéhez fordult annak érdekében, hogy a tárcavezető vegye figyelembe a pécsiek akaratát. A házelnök mindezt arra reagálva tette, hogy május elején kiderült: a HM elindítaná az építkezést, még a bírósági eljárás letelte előtt. Azóta a minisztérium is lépett az ügyben, de a történet a május 12-én megtartott bírósági tárgyaláson nem zárult le.

A kampány idején nyilvánosságra hozott hivatalos közlés szerint, vélhetően Szili Katalin felszólításának eleget téve, a HM visszavonta a május 12-iki tárgyalásra - a Fővárosi Bíróságra - benyújtott beadványát, amely a lokátor-építkezés megkezdésére vonatkozott.

Vicze Csilla, a Civilek a Mecsekért Mozgalom szóvivője azonban állítja, hogy a minisztérium - Szekeres Imréék állításával szemben - valójában nem vonta vissza beadványát, még külön bírói kérdésre sem. Mint mondja, az ugyan elképzelhető, hogy erre sor került "a tárgyalás után, de" - miután ügyvédként is kizárták a perből - hivatalos értesítést minderről nem kapott.

Az ügyben megkerestük Szili Katalint.

Az országgyűlés elnöke lapunkkal - írásban - közölte: sajnálatosnak tartja, hogy "ellenőrzött információk helyett találgatások kapnak nyilvánosságot, hiszen a HM Fejlesztési és Logisztikai Ügynöksége a nekünk adott tájékoztatás szerint visszavonta a szóban forgó kérelmet".

Arra a felvetésünkre, hogyan vélekedik arról, hogy a civileket a legutóbbi tárgyalásról kizárták, úgy válaszolt, hogy a parlament elnökeként "a legmesszebbmenőkig tiszteletben tartja a hatalmi ágak egymástól való elválasztásának elvét, így a bíróság döntését is".

Egyelőre a NATO-főtitkárhoz intézett levélére nem érkezett válasz, írta, így így annak eredményéről nem tudott beszámolni.

Kérdésünkre, hogy véleménye szerint van-e mód arra, hogy a HM - bírósági eljáráson kívül - letegyen a tubesi radarépítésről, s ha igen, akkor erre milyen lehetőséget lát, közölte: "hogy van-e mód erre, azt a minisztériumtól kell megkérdezni. Az én álláspontom az, hogy amennyiben a pécsiek és a város vezetői kitartanak álláspontjuk mellett, nem lesz lokátor a Tubesen".

A tárca sajtóosztálya csütörtökön azt közölte szerkesztőségünkkel, hogy a kampány idjén nem Szili Katalin kérésére vonták vissza indítványukat, s hogy - a civilek állításával ellentétben - a perben a minisztérium oldalán beavatkozóként részt vevő HM Fejlesztési és Logisztikai Ügynökség hasonló tartalmú indítványát szintén visszavonta. Leszögezték: nem kezdik meg az építkezést a bírósági ítélet meghozatala előtt.

A minisztréium kommunikációs osztálya szerint a Tubesre tervezett radar "nem NATO-lokátor", bár természetesen a bánkúti és a békéscsabai lokátorállomásokkal együtt részét képezné a NATO Integrált Légtérfigyelő Rendszerének, ugyanakkor felépítése "elsősorban nemzeti érdek".

A lapunkhoz eljuttatott HM-közleményben az áll, hogy amíg nem születik döntés arról, hogy felépülhet-e a Tubesre tervezett harmadik radarállomás, amely a másik két radarral együtt a légtér teljes lefedettségét biztosítaná, "légterünk biztonságának garantálása érdekében rendszerben kell tartani három radarszázadot, illetve üzemben kell tartani a használt, több évtizedes technikai eszközöket - ez pedig a korszerű eszközöknél jóval drágább".


B. M. - Fotó: Dittrich Éva