Szennyvízből állítana elő energiát Pécs, buszok is járhatnak vele

2011. június 19. vasárnap 18:55

Szennyvízből állítana elő energiát Pécs, buszok is járhatnak vele

Évtizedek óta komoly gondot okoz a kezeletlen szennyvíz elhelyezése, ezért a város a tárolás helyett inkább hasznosítaná az évente keletkező mintegy 20 ezer tonna iszapot. A tervek szerint a víz tisztítása után fennmaradó anyagot biometánná alakítanák, melyet aztán többek közt villamos- és hőenergia előállításához vagy adott esetben a pécsi buszok üzemanyagaként használnának fel. Ha megvalósulnak az elképzelések, akár a közüzemi díjak is csökkenhetnek, állítja Sándor Zsolt.

Néhány éven belül benzin helyett biometán hajthatja a pécsi buszokat és melegítheti a távfűtési rendszerben keringő vizet. Az erről szóló elképzelés mintegy 1,2 - 1,4 milliárd forintos beruházás révén valósítható meg, ennyiből lehetne ugyanis a víz tisztítása során keletkező nagyjából 20 ezer tonnányi szennyvizet energiaforrássá alakítani.

- Mivel az iszap tárolására a telephelyünkön nincs kapacitás, jelenleg más cégeket bízunk meg az anyag elszállításával és hasznosításával. Erre a feladatra évente 100 millió forintot költünk - tájékoztatta a Pécsi Újság.hu-t Sándor Zsolt, a Tettye Forrásház Zrt. vezérigazgatója, aki szerint a beruházás öt-tíz éven belül megtérülne a városnak.

A szennyvízből előállított biometánt az önkormányzat több cége is hasznosítaná. A Tettye Forrásház például a víztisztításhoz szükséges energia egy részét fedezné ebből, a PÉTÁV a távfűtéshez használná, a Pécsi Közlekedési Zrt. pedig a városi buszok egy részét működtetné biometánnal. Ezzel nem csak a környezetet, hanem a cégek pénztárcáját is kímélnék, bár, hogy pontosan mennyivel, nem tudni, a pontos tanulmány ugyanis még nem készült el.

Annyi azonban bizonyos, a beruházás kapcsán jelentős megtakarítást érnének el a városi cégek, Sándor Zsolt szerint ennek köszönhetően hosszú távon a vízdíj is csökkenhet.

Az iszap hasznosítására elnyerhető pályázati forrás a szükséges munkák költségeinek 85 százalékát fedezné, így a városnak nagyjából 200 millió forintjába kerülne a beruházás.

Képünk illusztráció. 

Palotás P. - Fotó: MTI