"Se tanulni, se dolgozni nem fognak"

2011. március 15. kedd 18:58

Nem támogatják a Pécsi Újság.hu-nak nyilatkozó pécsi iskolaigazgatók a kormány azon elképzelését, amely a jelenlegi 18 éves tankötelezettségi korhatárt 15 évre szállítaná le. Ugyanakkor az érvényben lévő szabályozást sem tartják jónak, szerintük a korábbi, 16 éves határ az optimális. Mint mondják, sok esetben annak sincs értelme, hogy a felnőtté válásig az iskolapadban tartsák a gyereket, azonban a szaktudás nélkül munkaerőpiacra kerülő gyerekeknek esélyük sem lesz az elhelyezkedésre. Hasonlóan vélekedik erről a gazdasági szakember is. Mint fogalmazott, a baranyai gazdaság, jelen állapotában biztosan nem tudná „felszívni” a rendkívül fiatal álláskeresőket.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb kimutatása szerint Baranya megyében nagyjából 14 ezer diák tanul a középiskolák utolsó három évfolyamán. Ha a Széll Kálmán Tervben foglaltak életbe lépnek, ezek a diákok már nem lesznek kötelesek részt venni az oktatásban. A lapunk által megkérdezett iskolaigazgatók egyetértettek abban, hogy a 15 éves tankötelezettségi korhatár túl alacsony.

- Úgy érzem, a döntéshozók átestek a ló túlsó oldalára - kezdte Várnagyi Mihály, a pécsi 500-as sz. Angster József Szakképző Iskola igazgatója. - A korábbi oktatási rendszerben jól bevált a 16 éves korig tartó tankötelezettség. Tizennégy éves korára ugyanis a többség elvégezte az általános iskolát, ezután azoknak, akik szakképzésre jelentkeztek, két év állt rendelkezésére ahhoz, hogy döntsenek: tanulni vagy dolgozni szeretnének - tette hozzá.

Ugyanakkor a jelenlegi rendszer sem ideális, a tanulók jelentős része ugyanis nem akar tanulni - más kérdés, hogy dolgozni sem.

- Muszáj minden áron az oktatási rendszerben tartani azokat, akik nem akarnak tanulni? - teszi fel a költőinek is nevezhető kérdést az igazgató, aki hozzátette: szinte futószalagon gyártják a fegyelmiket, azonban ezeknek a figyelmeztetéseknek gyakorlatilag semmi visszatartó erejük sincs.

- Tapasztalatom szerint a gyerekek jelentős része a minimális ellenállás felé mozdul. Meg kell értetni velük és a családjukkal, hogy a saját sorsát mindenki maga irányítja. Sajnos sokan nem értik meg: tanulni vagy dolgozni kell, különben a lecsúszás elkerülhetetlen - figyelmeztet Várnagyi Mihály.

Tizenhat éves korig járatná kötelezően iskolába a tanulókat Déri Tibor is, aki a Simonyi Károly Szakközépiskola és Szakiskola (korábbi 508-as) igazgatója.

- A munkaadók nem fognak kapkodni a 15 éves gyerekekért. Nem beszélve arról, hogy aki ennyi idősen már nem szeretne tanulni, valószínűleg általános iskolában bukott is. Szakmai végzettség és gyakorlat nélkül a munkaerőpiacon esélytelen az elhelyezkedés. Az új rendelkezéssel tehát, véleményem szerint, csak a munkanélküliek táborát növelnénk a megyében - mondta.

Hasonló véleményen van Zámbori Bíró Tamás, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) Baranya Megyei Szervezetének ügyvezető társelnöke is.

- Ugyan a VOSZ még nem alakította ki álláspontját a témával kapcsolatban, annyit azonban látni lehet, hogy egy 15-16 éves, alacsony iskolai végzettségű, tapasztalatlan fiatalnak rendkívül nehéz elhelyezkednie Baranya megyében - tudtuk meg a szakembertől, aki hangsúlyozta: amíg nem indul be a gazdaság, amely felszívná a munkaerőt, addig gyakorlatilag csak reménykedni lehet abban, hogy pozitív változás történik.


Képünk illusztráció.

Palotás P. - Fotó: Dittrich Éva