Rendszeresen lopják a fedlapokat, darabja 50 ezerbe is belekerül

2011. október 13. csütörtök 10:47

Rendszeresen lopják a fedlapokat, darabja 50 ezerbe is belekerül

A tűzoltóknak kellett kiszabadítaniuk nemrég egy férfit, miután beszorult a lába egy víznyelőbe. Sajnos egyre gyakrabban fordul elő, hogy "értékesítési szándékal" lopnak el egy-egy fedelet vagy rácsot - nem kis bosszúságot okozva és egyben munkát adva ezzel a BIOKOM Kft. munkatársainak. Lóczi Szidónia szerint a helyreállítási munkálatok éves szinten akár milliós nagyságrendű tétellel is megterhelhetik a városüzemeltetési cég kasszáját.

Pécsett hat-hétezer aknafedlap és ugyanennyi víznyelőrács található, amelyek a zárt csapadékvízgyűjtő-hálózat részei. A meghibásodások hatvan százalékáért a lopásokból eredő károk felelősek, minden harmadik esetben kopás vagy elmozdulás okozza a problémát és minden tízedik alkalommal törik el egy fedlap.

- Az első félévben 65 lakossági bejelentés érkezett hozzánk meghibásodás miatt, a munkatársaink tervszerűen és folyamatosan ellenőrzik az aknafedelek és víznyelőrácsok állapotát - mondta a munkatársunknak a pr-menedzser. Mint hozzátette, egy aknafedél vételi ára is - mérettől függően - 35-50 000 forintot kóstál, míg egy víznyelőrács 35-40 000, ráadásul ezekhez járulnak még a beépítési költségek.

Az aknafedlapok és víznyelőrácsok ellopása nemcsak a BIOKOM Kft. munkáját hátráltatja. Ilyenkor ugyanis jelentős ráfordításba kerül ezek pótlása, így más fontos feladatoktól veszi el a pénzt és az időt.

- Fontos tudni, hogy nemcsak az üzemeltetőnek, de az ingatlantulajdonosoknak is bosszúságot okozhatnak a lopások. Hiszen egy helyi rendelet szerint az ingatlantulajdonos feladata gondoskodni az épületek csapadékvizeit közterületekre kivezető, közterületen megépült csapadékvíz elvezető rendszer (járdába épített tisztítóaknák, folyókarácsok, kifolyócsövek, nyílt folyókák) tisztántartásáról és karbantartásáról - hangsúlyozta Lóczi Szidónia.

A város útjait sűrűn szabdalják különböző méretű kátyúk is. A BIOKOM idén májusban kezdte meg a hagyományos melegaszfaltos eljárással történő útjavítási munkálatokat, a cég más kátyúzási technológiát nem alkalmaz, mert tapasztalataik szerint ez tudja a legjobb és legtartósabb minőséget produkálni a legalacsonyabb költségek mellett.

Jelenleg két aszfaltozó brigád javítja az utakat, a társaság tíz, erre alkalmas géppel végzi a munkákat. Május óta mostanra közel 10 000 négyzetméternyi kátyút javítottak ki városszerte. Pécsett azonban más cégek is végeznek kátyúzási javításokat, így érdemes tudni, hogy az országos úthálózat részét képező egy- és kétszámjegyű útvonalak (pl.: Siklósi út, Abaligeti út, Málomi út) nem a városüzemeltetési céghez tartoznak. Ezeken az utakon a Magyar Közút Nonprofit Zrt. Baranya megyei Igazgatóságának megbízásából dolgoznak.

- Az alvállalkozók nélküli kátyúmentesítés mellett útpadka- és útszegély-javításokat is végeznek a brigádok. Ezekre mostanában szükség van, ugyanis a havariaszerű esőzések erősen alámosták a szegélyeket, így szükség van az újrakövezésre. Ezeken túl az alsóbbrendű pécsi utakat is folyamatosan javítják és zúzalékkal töltik fel azokat a részeket, amelyeket az özönvízszerű eső megrongál. Városképi szempontokból is hasznosak és látványosak ezek a munkálatok - tette hozzá Lóczi Szidónia.

H. L. B. - Fotó: Dittrich Éva