Pécsett minden ötödik tulaj fizethet?

2010. január 15. péntek 16:52

Pécsett minden ötödik tulaj fizethet?
Mintegy 420 ezren töltötték le csütörtökig a becsült forgalmi érték kalkulátort - számolt be a kezdeti tapasztalatokról a rendszert működtető APEH. Pedig pécsi ingatlanszakértők szerint igencsak mellélő a kalkulátor, amelyik akár milliókat is tévedhet a valós piaci értékhez képest.

A jogszabály ismert, a részletek már kevésbé. Január 1-jétől vagyonadót kell fizetni: ingatlanok esetében minden 30 millió forint feletti értékű ingatlan után kell fizetni, de az egyelőre nem világos, hogyan állapítják meg a pontos értékhatárt. Az adóhivatalnál egy hete működik a vagyonadó-kalkulátor, amely a bevitt adatok alapján előzetesen megbecsüli az ingatlan forgalmi értékét.

Minden ötödik pécsi ház fizethet

Évente 0,25 százalékos ingatlan utáni vagyonadót főszabály szerint annak kell fizetnie, aki 30 millió forint feletti értékű lakóingatlannal rendelkezik. Horváth Csaba szerint ez az értékhatár a pécsi ingatlanok legfeljebb 20 százalékát érinti. Főleg a Mecsekoldalban, a Belvárosban, illetve a régi Kertvárosban lévő, nagy alapterületű házakra vonatkozhat a szabály. Aki úgy érzi, hogy a határon mozog, érdemes előzetes ingatlanforgalmi értékbecslést végeztetnie, hogy tisztában legyen a kötelezettségeivel. Sokan úgy próbálják meg kivédeni a vagyonadót, hogy a nagy alapterületű ingatlanokat kisebb lakásokból álló társasházzá alakítják át.


- A tapasztalatok szerint sok esetben felfelé téved a kalkulátor, messze a piaci árak feletti értéket hoz ki - mondta el Horváth Csaba, pécsi ingatlanforgalmi szakértő. - Egy lakóingatlan értékének felméréséhez rengeteg olyan szempontot kell figyelembe venni, amelyre egy általános összehasonlításra épülő kalkulátor nem képes. Így a számítógépes adatbázis soha nem fogja számításba venni a szomszédságot, vagy a fekvést, ezért mindig pontatlan marad.

Bonyolítja a helyzetet, hogy a városon belüli fekvés is befolyásolja az ingatlan értékét. Ez egy Pécs nagyságú városban már komoly különbséget jelenthet, akár pár száz méteren belül is. Elég, ha a kertvárosi panelrengetegre gondolunk, ahol nem mindegy, hogy az alagútzsalús panelekről, vagy a Rózsadombi épületekről van szó. Ráadásul Pécsett van csaknem félszáz hivatalos városrész, amely mind-mind önálló paraméterekkel rendelkezik, így az ott található, azonos felépítésű ingatlanok értéke is változó.

Szerkesztőségünk szeretett volna választ kapni arra, hogy milyen elven működik a vagyonadó-kalkulátor, létezik-e övezeti besorolás a becsléshez használt adatbázisban, illetve kinek, milyen feltételekkel kell majd az adót fizetnie, ám az APEH-től a Pénzügyminisztériumhoz irányítottak bennünket, ahonnan írásban feltett kérdéseinkre egy hét után sem kaptunk választ.

Sajtóinformációk szerint a kalkulátor működtetéséhez szükséges adatbázis kialakításához a 2008. január 1-jét követő illetékkiszabások alapján ellenőrzött, 800 ezer ingatlan forgalmi értékének adatait használták fel. A kalkulátor az adatbázis adatai, a konkrét ingatlan fizikai jellemzői és egy számítógépes algoritmus segítségével állapítja meg az úgynevezett becsült forgalmi értéket.

Az általunk megkérdezett ingatlanszakértők azt mondták, az adóhatóságba integrált megyei illetékhivatali adatbázisok alapossága megkérdőjelezhető: Pécsett például volt olyan ingatlan, amelynél egy komplett alagsort nem vettek figyelembe az illeték kiszabásakor, így az vélhetően az adatbázisban sem szerepel. Ugyanakkor a gazdasági világválság hatása sem jelenik meg egyértelműen az adatbázisban, hiszen a tavalyi alacsony piaci forgalom miatt kicsi a viszonyítási, összehasonlítási alap. Márpedig 2008 óta mintegy 20 százalékkal csökkentek Pécsett az ingatlanárak, ami a kalkulátor további pontatlanságához vezethet.

Képünk illusztráció.

Marton Ferenc