Pécs akár nyerhet is a válságon

2008. október 19. vasárnap 19:45

Pécs akár nyerhet is a válságon
Mint ismert, Pécs az EKF-hez kapcsolódó fejlesztések egy részét az Európai Beruházási Banknál megnyitott hitelkeretből finanszírozza. A város költségvetési bizottságának elnöke szerint a gazdasági válság miatt a megyeszékhely akár jól is járhat a hitelfelvétellel.

Az EIB-keretből a kulturális főváros program önrészére már közel másfél milliárdot lehívtak, s azt tervezik, most újabb csomagot, ezúttal egy hatmilliárd forintost vesznek fel a kormánygaranciával biztosított banki forrásból.

Soó László, a költségvetési bizottság elnöke szerint, miután a forint árfolyama az euróhoz képest 270 forint körül alakul, s miután a hitelt euróban veszik fel, így akár, a korábbi számításokhoz képest eurónként harminc forinttal is többet kaphatnak. Mint mondja, a hatmilliárdos Sopianae-terv lehívása esetén ez százmilliós nagyságrendű „plusz" lehet.

Ugyanakkor azzal számolnak, mondta, hogy az EIB-hitel két éves törlesztési türelmi idejének lejárta után, amikor a visszafizetésre sor kerül, a forint újra erős lesz. Az elnök úgy véli, ha az október harmincadikai közgyűlésen döntenek, akkor egy hónap átfutási idő - a pénzügyi tárca jóváhagyása - után megérkezhet a részlet a kasszába.

A költségvetési bizottság elnöke hozzátette, Pécsnek több fejlesztési célú hitele is van, ám miután azokat közbeszerzési eljárás keretében vette fel a város, a kamatok nem emelkednek.

B. M.