Páratlan gyűjtemény digitális tárolására kaptak pénzt
2015. augusztus 05. szerda 16:16

Hazánk egyik legmodernebb intézményeként tartják számon a Mohácson 2012-ben átadott Kanizsai Dorottya Múzeumot. Az országos gyűjtési jogkörrel rendelkező magyarországi horvátok, szerbek és szlovének bázismúzeuma a napokban jött értesítés szerint egymillió forint pályázati támogatásban részesült a gyűjtemény digitalizálásához szükséges eszközök beszerzésére - írja a Mohácsi Újság.hu.
A mintegy 12 ezer darabból álló néprajzi- és ötezer darab helytörténeti tárgyat, a 25 ezer filmkocka-, illetve fénykép alkotta fotótárat, s a majd 20 ezer perces hanganyagot már digitálisan feldolgozva is nyilvántarthatja a múzeum. Ehhez a támogatásként kapott egymillió forintból a szükséges eszközöket, egyebek mellett a negatív film szkennelésére is alkalmas berendezést vásárolnak.
A Kanizsai Dorottya Múzeum gyűjteményében a legnagyobb csoportot a szőttesek, népviseletek és más népművészeti textíliák képviselik. Ezek etnikai és földrajzi tájegységenként vannak csoportosítva, úgy mint horvát, szerb és szlovén kelmék. A magyarországi horvát népcsoportok a bosnyákok, bunyevácok, sokacok, Dráva-menti horvátok, Mura-menti horvátok, gradistyei horvátok, és rác-horvátok. Az egyes etnikumokhoz köthető tárgyak száma tükrözi a magyarországi számarányukat is, és ennek megfelelően a legtöbb tárgyi emlék a horvátoktól gyűjtött.
A cikk ITT folytatódik.
Forrás: Mohácsi Újság.hu
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Orbán Viktor: meg fogjuk akadályozni...
- Mohácsi drogdílert kapcsoltak le a...
- Helyszínelés miatt állt le reggel a...
- Applikációval, egyszerűen intézhetik...
- Ismét egy, a sínekre tett...
- Baranya legsportszerűbb csapatait...
- Kilencszázezren utaznak ország- és...
- Repültek a kukák, dőltek a leanderek...
- Ezer új autóbusszal bővítik a Volán...
- Jövedéki adóval trükköző bandát...