Nem csak mi érezzük úgy, hogy rossz a levegő Pécsett

2014. január 02. csütörtök 11:31

Kifogásoltnak számít a levegő Pécsett. Másik két nagyváros, Szombathely és Debrecen is zöld színnel szerepel a térképen.

A levegő magas szállópor-koncentrációja miatt Putnok és Sajószentpéter levegőjét is veszélyesnek minősítette az Országos Környezetegészségügyi Intézet csütörtökön.
Ugyancsak északkeleten, két másik települést Miskolcot és Kazincbarcikát - az egészségtelen levegőminőséget jelző narancssárga színnel jelölték az OKI térképén.

Az összes többi településen viszont a fővárosban is az OKI elfogadhatónak minősítette a levegőt.  

A levegő szennyezettségének egészségügyi értékelését egy index alapján végzik. Az OKI táblázata a légszennyező anyagok legfontosabb egészségkárosító hatásai alapján négy szintet különít el: kék (elfogadható), zöld (kifogásolt), narancssárga (egészségtelen), piros (veszélyes). Az önkormányzatok az utóbbi két kategória alapján rendelhetik el a szmogriadó tájékoztatási, illetve riasztási fokozatát.

A Vidékfejlesztési Minisztérium hétfői közleményében azt írta: csütörtökön a megélénkülő, a Nyugat-Dunántúlon megerősödő délnyugati szél hatására a Dunántúlon jelentősen, a Duna-Tisza-közén kisebb mértékben csökkenhet a légszennyezettség. Ezzel szemben a Tiszántúlon a szálló por mennyisége továbbra is magas szinten maradhat. A legfrissebb modellszámítások szerint várhatóan a hétvégére mindenhol csökken a légszennyezettség írta korábban a VM.

 

(mti)